Inkubatory przedsiębiorczości i grupy wsparcia dla osób 50+

Inkubatory przedsiębiorczości dla osób 50+, czy też powołanie grup wsparcia dla nich - to niektóre pomysły Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na skuteczniejszą aktywizację starszych osób na rynku pracy na najbliższe lata. Miałyby w tym pomóc środki unijne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Inkubatory przedsiębiorczości i grupy wsparcia dla osób 50+

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 maj 2013 17:53


Powiedział o tym PAP dyrektor departamentu analiz ekonomicznych i prognoz w resorcie pracy Grzegorz Baczewski, który w środę w Białymstoku wziął udział w konferencji "Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+ - Solidarność pokoleń".

Była to ostatnia z cyklu szesnastu takich regionalnych konferencji, które od września 2012 roku odbyły się we wszystkich województwach. Służyły promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób po 50. Konferencje były elementem projektu, który dzięki środkom z UE z programu Kapitał Ludzki zrealizowało Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich wspólnie z ministerstwem pracy oraz Uniwersytetem Łódzkim. W spotkaniach brali m.in. udział pracownicy instytucji rynku pracy czy pomocy społecznej, samorządowcy.

Jednym z celów tego projektu była też promocja rządowego programu "Solidarność Pokoleń" na rzecz osób z grupy wiekowej 50+, który jest wdrażany od 2008 roku. Program ten zakłada, że do 2020 roku połowa osób z grupy 50-64 lata ma mieć pracę. Ze wstępnych ocen resortu pracy wynika, że wskaźnik ten powinien zostać osiągnięty, ale trzeba kolejnych działań. Dane z lat 2008-2012 wskazują, że wskaźnik ten wzrósł z 31 do 38 proc., ale wciąż jest to poniżej średniej w UE - powiedział Baczewski.

Dodał, że pozytywne skutki tego programu to także oszczędności, jakie mają pracodawcy, którzy zatrudniając osoby 50+, korzystały z przywilejów obniżających koszty pracy: zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz skrócenie okresu choroby, za który pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie z 33 do 14 dni.

"To są bardzo wyraźne oszczędności. Do 2011 roku w sumie z tych form pracodawcy zaoszczędzili około 1,8 mld zł. To są potężne pieniądze" - mówi Baczewski. Dodaje, że takie ulgi powinny skłaniać pracodawców do wspierania osób 50+, ale być może wciąż jest to "niewystarczająca zachęta" i może też jest za mało informacji na temat tych zagadnień zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Resort chce to poprawić. "To jest jedno z podstawowych zadań" - dodał Baczewski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.