Inkubatory przedsiębiorczości i grupy wsparcia dla osób 50+

0 0
Inkubatory przedsiębiorczości i grupy wsparcia dla osób 50+

Inkubatory przedsiębiorczości dla osób 50+, czy też powołanie grup wsparcia dla nich - to niektóre pomysły Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na skuteczniejszą aktywizację starszych osób na rynku pracy na najbliższe lata. Miałyby w tym pomóc środki unijne.

Powiedział o tym PAP dyrektor departamentu analiz ekonomicznych i prognoz w resorcie pracy Grzegorz Baczewski, który w środę w Białymstoku wziął udział w konferencji "Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+ - Solidarność pokoleń".

Była to ostatnia z cyklu szesnastu takich regionalnych konferencji, które od września 2012 roku odbyły się we wszystkich województwach. Służyły promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób po 50. Konferencje były elementem projektu, który dzięki środkom z UE z programu Kapitał Ludzki zrealizowało Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich wspólnie z ministerstwem pracy oraz Uniwersytetem Łódzkim. W spotkaniach brali m.in. udział pracownicy instytucji rynku pracy czy pomocy społecznej, samorządowcy.

Jednym z celów tego projektu była też promocja rządowego programu "Solidarność Pokoleń" na rzecz osób z grupy wiekowej 50+, który jest wdrażany od 2008 roku. Program ten zakłada, że do 2020 roku połowa osób z grupy 50-64 lata ma mieć pracę. Ze wstępnych ocen resortu pracy wynika, że wskaźnik ten powinien zostać osiągnięty, ale trzeba kolejnych działań. Dane z lat 2008-2012 wskazują, że wskaźnik ten wzrósł z 31 do 38 proc., ale wciąż jest to poniżej średniej w UE - powiedział Baczewski.

Dodał, że pozytywne skutki tego programu to także oszczędności, jakie mają pracodawcy, którzy zatrudniając osoby 50+, korzystały z przywilejów obniżających koszty pracy: zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz skrócenie okresu choroby, za który pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie z 33 do 14 dni.

"To są bardzo wyraźne oszczędności. Do 2011 roku w sumie z tych form pracodawcy zaoszczędzili około 1,8 mld zł. To są potężne pieniądze" - mówi Baczewski. Dodaje, że takie ulgi powinny skłaniać pracodawców do wspierania osób 50+, ale być może wciąż jest to "niewystarczająca zachęta" i może też jest za mało informacji na temat tych zagadnień zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Resort chce to poprawić. "To jest jedno z podstawowych zadań" - dodał Baczewski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.