Imigranci w Polsce. Ratunek dla pracodawców?

W ostatnich miesiącach w świadomości Polaków rysuje się raczej radykalny obraz obcokrajowców. Czy słusznie? Przedsiębiorcy zastanawiają się, jak efektywnie wykorzystać rosnącą atrakcyjność Polski i napływ imigrantów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Imigranci w Polsce. Ratunek dla pracodawców?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

30 lis 2015 11:57


Od kilku lat nasz kraj jest atrakcyjnym kierunkiem migracyjnym dla obywateli państw trzecich. Trend ten doskonale odzwierciedla sytuacja na polskim rynku pracy - polscy pracodawcy z roku na rok coraz chętniej zatrudniają pracowników z zagranicy.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w pierwszym półroczu bieżącego roku cudzoziemcom wydano 27 tys. 193 zezwolenia na pracę, co stanowi rekordową liczbę w porównaniu z latami ubiegłymi. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku było ich 20 tys. 457, natomiast w analogicznym okresie rok wcześniej 17 tys. 349.

O sile napływowej imigrantów świadczy również ilość wydanych oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, na podstawie których mieszkańcy Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą wykonywać pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. 

Według danych MPiPS w pierwszym półroczu bieżącego roku liczba wydanych oświadczeń wyniosła 410 tys. 808. Warto podkreślić, że liczba oświadczeń, jakie w ciągu pierwszego półrocza br. otrzymali obcokrajowcy, przekroczyła liczbę wszystkich oświadczeń wydanych w w roku 2014 (387 tys. 398).

Podobnie jak w przypadku zezwoleń na pracę, najliczniejszą grupą, która w tym roku skorzystała z możliwości zatrudnienia na zasadach uproszczonych byli mieszkańcy Ukrainy (402 tys. 674). Ich udział wyniósł 98,01 proc. i był największy od momentu wprowadzenia procedury uproszczonej w 2007 roku.

Brak chęci do pracy

Co ciekawe, pracodawcy zainteresowani są nie tylko pracownikami sezonowymi ale również osobami posiadającymi wysokie kwalifikacje. Coraz więcej informatyków a także przedstawicieli szczebla kierowniczego, władz publicznych i wyższych urzędników z zagranicy znalazło zatrudnienie w polskich firmach.

Obecny stan polskiej gospodarki i sytuacja demograficzna wskazują na to, że trend na zaspakajanie potrzeb kadrowych imigrantami z pewnością ulegnie nasileniu.

Stopa bezrobocia w naszym kraju spadła do poziomu 9 procent, najniższego od 2008 roku. Według ekspertów wartość ta może być jeszcze niższa ze względu na osoby, które pracują nielegalnie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Polak 2015-11-30 20:22:44

Taaa akurat polscy pracodawcy potrzebują ludzi, którzy nie znają języka i którzy są roszczeniowi