HR-owcy z branży handlowej zakopani w cyferkach. Rozliczanie systemów premiowych to ich zmora

Handel to branża dla której rozliczanie systemów premiowych i wynagrodzeń jest najbardziej czasochłonną czynnością. Przyznaje to aż 6 na 10 specjalistów ds. HR pracujących w tym sektorze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

HR-owcy z branży handlowej zakopani w cyferkach. Rozliczanie systemów premiowych to ich zmora

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 sie 2014 10:47


Również HR-owcy związani z usługami i produkcją określają rozliczanie systemów premiowych jako niezwykle czasochłonne. Znacznie mniej czasu zajmują takie zadania jak organizacja szkoleń dla pracowników, procesu rekrutacji czy budżetowanie.

Taki obraz wyłania się z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Strategicznych Homo Homini na zlecenie firmy Enxoo, twórcy systemu Skilo. To pierwsze badanie na rynku w którym jednocześnie wzięli udział zarówno specjaliści HR jak i menedżerowie.

Na długie godziny spędzone nad rozliczaniem systemów premiowych i wynagrodzeń narzeka aż 62 proc. HR-owców związanych z handlem. Nieco lepiej jest w usługach i produkcji, gdzie taką opinię wyraziło ponad 40 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, na nadmierną czasochłonność kalkulacji premii i wynagrodzeń, w porównaniu z takimi czynnościami jak np. budżetowanie, czy ocena pracowników, wskazywali zarówno specjaliści do spraw HR z międzynarodowych korporacji (54,5 proc.) jak i ze spółek Skarbu Państwa (50 proc.).

- Analizując wyniki badania należy pamiętać o tym, że firmy handlowe związane ze sprzedażą B2B zatrudniają często od kilkudziesięciu do kilkuset handlowców. W porównaniu z innymi branżami, system rozliczania wynagrodzeń i premii jest w nich bardziej skomplikowany, bo zależy nie tylko od wyników sprzedaży osiąganych przez danego handlowca, ale również od innych czynników, takich jak realizacja celu sprzedaży całego zespołu, pozyskania nowych klientów czy złożonych reklamacji – tłumaczy Robert Augustyniak, dyrektor działu HCM w Enxoo.

- W wielu firmach wciąż podstawowym narzędziem pracy działów HR jest Excel, co wiąże się z tym, że wiele danych trzeba wprowadzać do arkusza ręcznie, korzystając przy tym z kilku źródeł informacji. To powoduje, że na rozliczenie systemu wynagrodzeń i premii HR-owcy poświęcają nawet do 30 godz. miesięcznie - dodaje.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Enxoo, wynika, że najlepiej z rozliczaniem wynagrodzeń i premii radzi sobie branża logistyczna i informatyczna. Aż 60 proc. ankietowanych związanych z logistyką zadeklarowało, że rozliczanie systemów wynagrodzeń i premii nie jest dla nich zadaniem czasochłonnym. Tego samego zdania była połowa HR-owców z branży informatycznej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.