HR-owcy muszą wyjść zza biurka i zająć się biznesem

0 0
HR-owcy muszą wyjść zza biurka i zająć się biznesem
Fot. Atos/ Flickr

HR-owcy powinni być partnerami dla biznesu. Aby jednak tak się stało, muszą mieć odpowiednią wiedzę i chęci, ale z tym bywa różnie.

Tym, co zapewnia stabilność biznesu jest kapitał intelektualny firmy, a więc jej pracownicy. Tym samym rośnie pozycja działów HR.

– Dzisiejszy HR to dział, który powinien być zdecydowanie równoważnym partnerem dla biznesu. W zmieniającym się szybko otoczeniu rynkowym, potrzebie realizacji coraz bardziej wymagających strategii, konieczności pozyskiwania talentów oraz właściwych kompetencji – HR ma istotne zadania do wykonania. Coraz częściej od HR-ów oczekuje się roli strategicznej, a nie tylko administracyjnej, tak jak to do niedawna jeszcze było – mówi Mariola Raudo, kierownik ds. rekrutacji i partner biznesowy Nestlé Polska.

Czytaj też: Żeby Polska przestała być Chinami Europy, HR-owcy muszą wziąć się do pracy

Jak przekonuje Raudo priorytetem dzisiejszych działów personalnych powinno być zarządzanie zmianą w organizacjach, rozwój kompetencji przywódczych, zarządzanie talentami oraz sukcesja tzw. kluczowych stanowisk.

– Pozyskiwanie do działów HR osób z doświadczeniem w biznesie jest koniecznym i skutecznym kierunkiem zmiany w postrzeganiu i działaniu HR, ale przede wszystkim ważnym elementem z punktu widzenia realizacji strategii biznesowych – mówi Raudo.

Zdaniem Sylwii Hałas-Dej, dyrektor ds. programów edukacyjnych i rozwoju w Akademii Leona Koźmińskiego, aby dział HR mógł rozwijać się efektywnie, niezbędne są trzy elementy.

– HR-owcy muszą znać potrzeby swojej firmy, powinni efektywnie wspierać menedżerów i mieć odpowiednią wiedzę i narzędzia – wylicza Hałas-Dej.

O istocie posiadania wiedzy biznesowej przez specjalistów ds. personalnych mówi również Justyna Piesiewicz, prezes IABC Poland. – Bez wiedzy biznesowej HR-owcy nie mogą efektywnie zarządzać. Nie można tworzyć strategii, jeśli nie zna się celów firmy, specyfiki produktów czy usług, technologii, którą organizacja się posługuje a nawet sytuacji na rynku, w jakiej działa – komentuje.

Czytaj też: Co utrudnia współpracę HR-owca z menedżerem podczas rekrutacji?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.