Hongkong przyciąga polskie start-upy

Hongkong chce być atrakcyjny dla europejskich start-upów. Już dziś działa tam ponad 4 tys. firm założonych przez Amerykanów, Brytyjczyków, Japończyków i Chińczyków. Teraz czas na Polskę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Hongkong przyciąga polskie start-upy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

16 gru 2015 13:18


Hongkońska agencja InvestHK, która ma biura w 28 miejscach na świecie pomoże m.in. Polakom stawiać pierwsze kroki w swoim regionie. Dlaczego warto skorzystać?

Hongkong ma wszystko czego potrzebuje młody biznes: świetną edukację, nowoczesną technologię, przejrzyste przepisy prawne, a przede wszystkim prosty system podatkowy oraz logistykę i spedycję na najwyższym poziomie. W regionie można znaleźć kapitał na rozwój, a ekosystem start-upowy działa tam jak dobrze naoliwiona maszyna.

– Nie jest zaskoczeniem, że Hongkong promuje rozwój start-upów. Sam w sobie jest dla nich niezwykle atrakcyjny. To brama Azji, więc jeśli firma myśli o wejściu na rynek chiński, który w wielu branżach jest największym rynkiem na świecie, powinna zacząć właśnie od Hongkongu – mówi Hadley Dean, dyrektor generalny Compass Offices EMEA, azjatyckiego lidera biur serwisowanych.

Jego zdaniem ten region administracyjny jest przyjaznego do robienia biznesu, ale przede wszystkim obowiązuje w nim wiele zachodnich standardów. Niegdyś był kolonią brytyjską i na jego terenie wciąż pozostało sporo brytyjskich regulacji. Bardzo ławo rozpocząć tam działalność gospodarczą, a do tego korupcja jest na bardzo niskim poziomie.

Migracja w obie strony

– Jesteśmy dobrym przykładem na to, że biznes migruje dziś w obie strony: Hongkong zaprasza do siebie start-upy o globalnym potencjale, a firmy azjatyckie coraz intensywniej eksplorują rynki europejskie – podkreśla Hadley Dean.

Wskazuje, że w tej sytuacji ważna jest wymiana doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, zwłaszcza tymi, którzy robili już biznes w Chinach lub z Chińczykami.

– My także zaczynaliśmy w Hongkongu. To tam, w roku 2009 otworzyliśmy nasze pierwsze biuro. W naszym nowym biurze zlokalizowanym w Warszawie, prowadzimy szereg bezpłatnych i otwartych szkoleń związanych z prowadzeniem firmy, promowaniem i rozwijaniem własnego biznesu, głównie dla naszych członków. Ale jeśli zajdzie taka potrzeba, chętnie podzielimy się wiedzą na temat prowadzenia firmy w Hongkongu – dodaje.

Jak rozkręcić biznes w Hongkongu?

Rząd powołał do życia agencję InvestHK i rozlokował jej biura i punkty konsultacyjne na całym świecie. Konsultanci agencji pomagają w założeniu oraz dalszym rozwoju firmy, nie pobierając za to opłat. Polscy przedsiębiorcy najbliższe biuro znajdą w Berlinie.

Poza zaletami wymienionymi powyżej należy dodać, że miasto słynie z doskonałej infrastruktury. Przedsiębiorcy mają w nim dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry, dzięki takim ośrodkom akademickim jak choćby University of Hongkong, który w rankingu najlepszych uczelni na świecie znalazł się na wysokim, dwudziestym ósmym miejscu.

Do tego niska stawka podatku dochodowego, ciepły klimat i świetne połączenie z dwoma dużymi strefami przemysłowymi Chin - Guangzhou i Shenzhen. To wszystko powoduje, że zainteresowanie przełomowymi innowacjami, jakie wykazuje Hongkong, ma szansę zostać odwzajemnione.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.