Holandia narzeka na pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej

0 0
Holandia narzeka na pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej

Holandia znów narzeka na pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy - jej zdaniem - szkodzą rodzimym pracownikom, zwłaszcza nisko kwalifikowanym. Ale KE broni swobody przepływu osób i wskazuje na korzyści gospodarcze w krajach przyjmujących pracowników.

"Migrujący pracownicy pomagają uzupełnić (...) niedobory kadrowe i w ten sposób pobudzić gospodarkę kraju goszczącego, jak konsekwentnie pokazują analizy OECD i wielu niezależnych badaczy" - wskazał w poniedziałkowym komentarzu rzecznik Komisji Europejskiej ds. zatrudnienia i spraw społecznych Jonathan Todd. Dodał, że badania te pokazują, że przybywający pracownicy "wpłacają" do goszczących gospodarek więcej podatków i składek niż pobierają świadczeń.

W artykule opublikowanym w niedzielę przez brytyjski dziennik "The Independent" holenderski wicepremier i minister pracy Lodewijk Asscher oraz dyrektor brytyjskiego think tanku Demos David Goodhart piszą o negatywnych skutkach imigracji z nowych krajów członkowskich do bogatszych krajów zachodniej Europy; odczuwać je mają zwłaszcza miejscowi pracownicy o niższych kwalifikacjach.

Piszą, że przyłączenie się do UE nowych państw z Europy Środkowo-Wschodniej o niższych dochodach stworzyło zachętę do przenoszenia się pracowników do bogatszych krajów Europy Zachodniej, a to z kolei miało negatywny wpływ na niżej kwalifikowanych pracowników w Wielkiej Brytanii i Holandii. "Konkurują oni z osobami o znacznie niższych oczekiwaniach płacowych" - czytamy.

Asscher i Goodhart przekonują, że trzeba dbać zarówno o pracowników osiedlających się, jak również o rodzimych pracowników. Wskazują na nieuczciwych pracodawców zatrudniających i wykorzystujących imigrantów. Wzywają "kolegów z Europy" do umieszczenia kwestii swobodnego przepływu wysoko na unijnej agendzie.

"Jeśli chcemy nadal cieszyć się z korzyści płynących ze swobodnego przepływu (osób), musimy być przygotowani do zwalczania jego negatywnych skutków ubocznych. To jest w interesie każdego obywatela UE" - przekonują.

Rzecznik KE skomentował, że jeśli występują problemy z wykorzystywaniem imigrantów, "muszą być one rozwiązane przez rząd kraju goszczącego przy zastosowaniu prawa dotyczącego dyskryminacji, warunków mieszkaniowych i warunków pracy". "Ograniczanie swobody przepływu osób nie jest rozwiązaniem" - podkreślił Todd.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.