Groźba strajku w IKEA? Firma zabiera głos

Pracownicy fabryk IKEA w Polsce chcą podwyżek. Rozważają strajk i wyjazdy pod siedzibę meblowego giganta - informowaliśmy w poniedziałek 12 marca. Do sprawy odniosła się IKEA, zapewniając, że jest otwarta na dialog ze związkowcami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Groźba strajku w IKEA? Firma zabiera głos

PODZIEL SIĘ


Autor: JS

13 mar 2018 15:52


"Pracownicy fabryk IKEA w Polsce chcą podwyżek. Rozważają strajk i wyjazdy pod siedzibę meblowego giganta. Na razie miejscem walki stał się rynek w malutkiej miejscowości Zbąszyń" - informowaliśmy za portalem Money.pl.

W niedzielę 11 marca kilkaset osób wyszło na ulice Zbąszynia. To tu mieści się fabryka Ikei produkująca meble dla IKEA. "Nie będziemy pracować za miskę ryżu" - tak brzmiało jedno z haseł na pikiecie.

Od miesięcy pracownicy fabryki nie mogą dogadać się z pracodawcą w sprawie podwyżek. Związki zawodowe chcą więcej, IKEA daje sporo mniej. Na ulicy ustawili się tak, by stworzyć hasło "fair wage". To z języka angielskiego "uczciwa płaca". I takiej się domagają.

Do opublikowanych przez nas informacji odniosła się IKEA.

- Co roku prowadzimy rewizję wynagrodzeń w ramach standardowego procesu. Decyzje o wysokości podwyżek podejmujemy w oparciu o aktualne dane rynkowe i otwarty dialog z przedstawicielami lokalnych związków zawodowych. Niestety w tym roku nie udało nam się osiągnąć porozumienia ze związkami zawodowymi w Zbąszynku. Zaoferowaliśmy pracownikom IKEA Industry w Zbąszynku podwyżkę na poziomie 6 proc., która obowiązuje od 1 stycznia 2018. Poziom wynagrodzeń w zakładzie jest wyższy o 10 proc. od średniej rynkowej w regionie. Od stycznia 2018 zatrudniliśmy w Zbąszynku ponad 130 nowych pracowników, którzy wybrali właśnie nas jako swojego pracodawcę - mówi nam Wojciech Waligóra, dyrektor generalny IKEA Industry w Zbąszynku.

Jak dodaje, pracownicy mogą też liczyć na  szeroki wachlarz dodatkowych benefitów. Są to m.in. prywatna opieka medyczna, bezpłatne obiady w stołówce pracowniczej, plan emerytalny, bonusy, program lojalnościowy, imprezy rekreacyjno-integracyjne, zniżka pracownicza na zakupy w sklepach IKEA, oferta wellness, lekcje języka angielskiego i program rozwojowy.

- W naszym przekonaniu tegoroczna podwyżka na poziomie 6 proc. wraz z wachlarzem dodatkowych benefitów stanowi dobrą ofertę - uważa Wojciech Waligóra.

- Ideą biznesową IKEA jest oferowanie szerokiego asortymentu funkcjonalnych i dobrze zaprojektowanych artykułów wyposażenia domu, w cenach tak niskich, by jak najwięcej ludzi mogło sobie na nie pozwolić. Jednocześnie w IKEA Industry jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie naszym pracownikom odpowiedniego poziomu wynagrodzeń oraz utrzymaniu stabilności firmy i miejsc pracy - dodaje.

Jak zapewnia, firma jest niezmiennie otwarta na dialog i liczy na dalszą współpracę ze związkami zawodowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Witold 2018-03-14 14:18:16

Jak widać z komunikatu organizacje związkowe są traktowane z należytym szacunkiem.

Zbyszek 2018-03-13 20:42:36

W Szwecji musieli by zapłacić z16-17tyś koron a Polskich pracowników traktują jak niewolnikow