Grelowski, BCC: Porozumienie w JSW wejdzie do światowych annałów zarządzania

- To niespotykane, żeby prezes negocjował ze związkowcami warunki swojego ustąpienia - komentuje podpisane w Jastrzębskiej Spółce Węglowej porozumienie Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej BCC.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grelowski, BCC: Porozumienie w JSW wejdzie do światowych annałów zarządzania

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

15 lut 2015 19:54


- To wejdzie do światowych annałów zarządzania, bo wydawało mi się, że w Polsce o obsadzie funkcji prezesa decyduje w Polsce właściciel, a nie związkowcy - podkreśla Grelowski.

- Najwyraźniej rozwiązania hybrydowe zaczynają funkcjonować już nie tylko w polityce, ale i w zarządzaniu. W tym przypadku hybrydowe działanie zastępuje politykę właścicielską – ocenia, dodając. że dymisja prezesa jest konsekwencją sytuacji w spółce.

- Można oczywiście obwiniać związki, ale można tu zastosować stare piłkarskie porzekadło, że gra się tak jak przeciwnik pozwala. Wygląda na to, ze w tej spółce związkowcom pozwalano na bardzo dużo – twierdzi Grelowski.

Czytaj też: Zagórowski jednak dobrym menedżerem? Gotowy odejść dla dobra spółki

– Nie wnikałem w sytuację tej spółki, ale jeśli wierzyć doniesieniom prasowym, że za rządów tego prezesa płace w spółce wzrosły o 60 proc. bez wzrostu wydajności, to już samo to raczej jest okolicznością dyskwalifikującą kompetencje menedżerskie prezesa – ocenia Grelowski.

Jego zdaniem ustępujący prezes popełniał również błędy w kontaktach ze związkami. - Jedną z menedżerskich umiejętności, wciąż niedocenianą, są kompetencje komunikacyjne. Tu chyba ich zabrakło, efektem był ostry konflikt, który doprowadził do tego, że firma przez dziesięć dni nie pracowała. W gorszą sytuację prezes nie mógł wpuścić właściciela – stwierdził Grelowski, zaznaczając jednak, że nie oznacza to poparcia dla związkowych postulatów.

– Wynagrodzenia w firmie powinny być funkcją wyniku ekonomicznego, ten kto chce ten związek zakwestionować to chyba tęskni za dawnym ustrojem – dodał.

Więcej czytaj na wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.