wnp.pl

Gowin: Zmiany muszą nastąpić po obu stronach - naukowców i przedsiębiorców

0 0
Gowin: Zmiany muszą nastąpić po obu stronach - naukowców i przedsiębiorców
- Często w konkretnych przypadkach politykom czy urzędnikom w podjęciu decyzji brakuje odwagi, szczególnie, gdy na horyzoncie widać spore ryzyko - mowi Gowin (Jarosław Gowin, fot. PTWP/Piotr Waniorek)

- Firmy zagraniczne mają w swoich krajach rządowe wsparcie, umieją też korzystać z funduszy strukturalnych. Oczywiste zatem, że dla wyrównywania szans nasz rząd musi wspierać rodzime firmy - mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Budowa potencjału gospodarczego powiązana jest z próbą jego regionalizacji, co jest zadaniem Ministerstwa Rozwoju. Tymczasem zadaniem mego resortu i jego agend pozostaje przygotowanie analogicznej mapy potencjału naukowego. Trzeba przeanalizować, gdzie się te dwa potencjały stykają czy nakładają. Na przykład w przemyśle lotniczym działa u nas wiele firm, należących do światowych potentatów, ale i sporo polskich przedsiębiorstw. Podobnie oba wspomniane potencjały widać w przemyśle spożywczym. Warto tę synergię intensyfikować. Dzięki planowemu myśleniu o rozwoju gospodarki w połączeniu z nauką wyłania się szansa na stopniowe pokonywanie przeszkód, na które wskazuje raport prof. Orłowskiego - mówi Gowin.

Jak dodaje po raz pierwszy zdarza się, że innowacyjność jest programem całego rządu.

- W premierze Morawieckim znajduję partnera do codziennych rozmów o tym, w jaki sposób sprząc polską gospodarkę z nauką. Oczywiście, to nie jest proste, ponieważ zmiany muszą nastąpić po obu stronach: naukowców i przedsiębiorców - twierdzi wicepremier.

Czytaj też: Gowin: Polska nauka do przebudowy

Bezpośrednia pomoc państwa dla prywatnych przedsięwzięć innowacyjnych przybrała lub przybierze rozmaite formy - to m.in. program NCBR BRIdge Alfa, Fundusz Funduszy, Krajowy Fundusz Kapitałowy, ARP Ventures czy spore pożyczki z PARP. Temu celowi ma też posłużyć wielka część środków z unijnego funduszu spójności.

- Pewne instytucje już działają - np. PARP - ale trzeba je w zasadniczy sposób zreformować. Inne, jak NCBiR, wymagają korekty i wpasowania w strategię gospodarczą rządu. Centrum to sprawnie skonstruowany organizm, ale pracujący bez „planu głównego”. Jego władze od lat nie miały sygnałów, w które obszary nauki - szczególnie te perspektywiczne dla gospodarki - powinny inwestować. Ujmując rzecz metaforycznie: mamy kawałki mostu, który powinien nas przeprowadzić ponad „doliną śmierci”, czyli terytorium od prototypu do komercjalizacji projektu, gdzie ginie u nas wiele interesujących projektów albo są one realizowane poza Polską. Wielu filarów jednak brakuje, a na drodze jeszcze pełno dziur - wyjaśnia wicepremier.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.