Globalny Barometr 2013: nowe trendy w HR

Nowe badania ukazują zmiany zachodzące w zarządzaniu zasobami ludzkimi w Polsce i na świecie. Coraz więcej szefów działów personalnych korzysta z narzędzi informatycznych i nowoczesnego oprogramowania m.in. do oceny pracowników, a także decyduje się na outsourcing części procesów, aby móc skoncentrować się na ważnych celach strategicznych przedsiębiorstwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Globalny Barometr 2013: nowe trendy w HR

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

10 lip 2013 18:51


Takie wnioski płyną z Globalnego Barometru HR 2013, badania przeprowadzonego wśród ponad 4 300 szefów HR z całego świata przez firmę Michael Page, międzynarodowego lidera w dziedzinie rekrutacji oraz w doradztwie personalnym.

Okazuje się, że oprócz dostarczania zarządowi danych na temat zasobów ludzkich, dział HR staje się centrum wiedzy łączącym czynnik ludzki z celami biznesowymi firmy i odpowiadającym na kluczowe pytania dotyczące rozwoju pracowników oraz zwiększenia ich zaangażowania i wydajności. Stosowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych w tej sytuacji to klucz do sukcesu.

Dlatego też są one coraz częściej wykorzystywane w codziennej pracy i wszystkich aspektach zarządzania zasobami ludzkimi. Wyniki Globalnego Barometru HR 2013 pokazują, że aż 98 proc. szefów działów personalnych w Polsce (95 proc. na świecie) korzysta z systemów kadrowo-płacowych, 96 proc. (79 proc. na świecie) stosuje oprogramowanie wspierające zarządzanie personelem a ponad 70 proc. przedsiębiorstw (ok. 60 proc. na świecie) wykorzystuje oprogramowanie do rekrutacji pracowników i oceny ich wyników pracy.

Najbardziej skłonne do wykorzystywania oprogramowania we wszystkich aspektach zarządzania zasobami ludzkimi są przedsiębiorstwa z Ameryki Południowej. W Europie 86 proc. firm posługuje się narzędziami informatycznymi do zarządzania personelem, a w Azji siedem na dziesięć przedsiębiorstw (69 proc.) korzysta z narzędzi do oceny pracowników.

Wyniki badania pokazały również, że obszar zarządzania zasobami ludzkimi, poza pełnieniem obecnej funkcji bazy wiedzy w zakresie prawnym czy w kwestiach wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych, ma ogromny potencjał tworzenia wartości dodanej w przedsiębiorstwie. Aby go wykorzystać, szefowie HR muszą dostosować się do zmian i opracować system szkoleń dla zespołów zarządzających kadrami w zakresie korzystania z nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Jak wynika z raportu Michael Page, aż 81 proc. przedsiębiorstw w Polsce (83 proc. na świecie) korzysta z narzędzi do oceny kompetencji i wyników. 68 proc. firm (61 proc. na świecie) wykorzystuje tego rodzaju narzędzia do rozwoju zawodowego pracowników, a 43 proc. (48 proc. na świecie) do pozyskiwania talentów i rekrutacji. Blisko połowa firm w Polsce (39 proc. na świecie) korzysta również z narzędzi do oceny mobilności wewnętrznej. Warto zauważyć, że w Australii i Nowej Zelandii odsetek ten wynosi zaledwie 17 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.