Gen talentu nie istnieje. Talent to 10 tys. godzin pracy i samokrytyka

0 0
Gen talentu nie istnieje. Talent to 10 tys. godzin pracy i samokrytyka
fot. Facebook

– Talent nie jest zapisany w DNA. Talent i sukces to 10 tys. godzin pracy i unikanie samozadowolenia. Tak w sporcie, jak i w biznesie – uważa Rasmus Ankersen, coach firm i sportowców.

Czy istnieje związek między sukcesem zawodowym a sportem? Poszukiwaniem DNA talentu i przyczyn, dzięki któremu sportowcy oraz firmy docierają na szczyt, zajął się Duńczyk, Rasmus Ankersen.

Rasmus Ankersen z własnego doświadczenia wie, że talenty nie rodzą się same z siebie. Przekonał się o tym jako trener, kiedy w 2004 roku zakładał pierwszą szkółkę piłkarską w Skandynawii.

Czytaj też: Lepiej wychować menedżera w firmie, czy szukać nowych talentów poza nią?

– Do składu brakowało nam jednej osoby. Zgłosił się 15-letni Simon Kjaer. Kilkukrotnie odrzucaliśmy jego kandydaturę, bo nie był zbyt dobry - wspomina Ankersen. – Jednak Simon mieszkał blisko ośrodka, a jego ojciec pracował tam jako pracownik techniczny, więc ostatecznie stwierdziliśmy, że przyjmiemy Simona do zespołu – podkreśla Rasmus Ankersen.

W młodego Simona nie wierzył praktycznie nikt poza ojcem. – Tymczasem trzy lata później sprzedaliśmy go za 4 mln euro włoskiemu klubowi US Palermo. Natomiast osoba, którą wszyscy trenerzy wskazywali na początku jako faworyta, obecnie sprzedaje pizzę i to niezbyt dobrą – śmieje się Duńczyk.

W podróży przez kopalnie talentów

Skłoniło to Ankersena do odwiedzenia kuźni talentów – jak sam je nazywa. Były trener przeanalizował m.in. szybkie i intensywne kariery sportowe dwóch sióstr Dibaba – etiopskich lekkoatletek, które mimo młodego wieku kilkukrotnie zdobyły złote i srebrne medale na mistrzostwach świata.

Czytaj też: Czego najwięksi pracodawcy oczekują od młodych talentów?

– Zarówno one, jak i większość złotych medalistów pochodzi z Kenii oraz z Etiopii. Co fascynujące, część z nich urodziło się w tej samej malutkiej etiopskiej wiosce – Bekoji. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 15 lat sportowcy pochodzący stamtąd zdobyli 10 medali olimpijskich i biją kolejne rekordy świata – wylicza Rasmus Ankersen.

Z kolei z Korei Południowej pochodzi 35 proc. najlepszych golfistek na świecie. Jamajka ma doskonałych sprinterów. Dlaczego to właśnie te miejsca są kopalniami talentów?

W Kenii (Eldoret) Rasmus spotkał Colma O’Connella, trenera w St. Patrick’s High School, u którego szkolą się najlepsi długodystansowcy świata. Utwierdziło go to w teorii, że nie ma czegoś takiego jak gen biegacza, bo w Kenii wszyscy biegają od najmłodszych lat. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • jak robisz to do czego nie masz predyspozycji i naturalnej motywacji to nawet 100 tys godzin nic nie zmieni

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.