Gdzie HR-owiec ma najmniej do powiedzenia?

0 0
Gdzie HR-owiec ma najmniej do powiedzenia?

HR-owiec musi pamiętać, że w firmach rodzinnych duże kompetencje zawodowe nie wystarczą. Obowiązują tam inne zasady gry. Ustala je właściciel.

Na utworzenie działu HR decyduje się coraz więcej firm, także średnich i małych. O ile twardy HR, czyli wszystkie działania administracyjno-płacowe związane z kadrami, są standardem w przedsiębiorstwach, o tyle miękki HR wciąż w wielu firmach raczkuje lub jego rola jest błędnie rozumiana.

Do obowiązków pracowników działu kadr (tzw. twardy HR) należy m.in. zawieranie umów o pracę, wyliczanie płac, sprawowanie pieczy nad dokumentacją pracowników firmy czy ustalanie i naliczanie urlopów.

Firmowy dział HR (tzw. miękki) zajmuje się m.in. przeprowadzaniem procesów rekrutacji, szkoleniem pracowników, przygotowywaniem systemów motywujących i coraz częściej uczestniczy w tworzeniu wraz z zarządem strategii rozwoju firmy, opartej na pełnym wykorzystaniu możliwości zatrudnionych pracowników.

Firmy rodzinne są wyzwaniem przede wszystkim dla pracowników odpowiedzialnych za miękki HR.

HR-owiec kontra właściciel

Problemy działów HR zaczynają się już w momencie, gdy zauważają one konieczność rozpoczęcia procesu sukcesji, choćby w wymiarze rekrutacji na stanowisko następcy obecnego właściciela. Zadaniem pracowników HR jest przygotowanie profilu takiego kandydata, sformułowanie oczekiwanych wymagań i kompetencji oraz przeprowadzenie rekrutacji.

Nawet jeśli proces rekrutacji przygotowuje i przeprowadza dział HR firmy rodzinnej, to i tak w zdecydowanej większości wypadków od właściciela zależy jego przebieg.

- Profil kandydata, przygotowany przez specjalistę ds. rekrutacji, który wchodzi w skład zespołu HR firmy, powinien być zgodny nie tylko z wymaganiami związanymi z obsadzanym stanowiskiem, lecz także, a nawet przede wszystkim, z oczekiwaniami jej właściciela, który bardzo często jest jej założycielem - uważa dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Wybór najlepszych pracowników ułatwiają osobom odpowiedzialnym za HR w firmie liczne narzędzia wykorzystywane w rekrutacji, ale przy procesie sukcesji bardzo duże kompetencje zatrudnionego pracownika mogą nie wystarczyć. - HR-owiec musi pamiętać, że w firmach rodzinnych obowiązują inne zasady gry - radzi dr Adrianna Lewandowska.

Rodzinne wartości ważniejsze od kompetencji

W przedsiębiorstwach rodzinnych nad kompetencjami zdobytymi we wcześniejszych miejscach pracy i osiągniętymi tam sukcesami górę bierze to, czy nowy pracownik potrafi wpisać się w kulturę organizacji.

- Właścicielom zakładającym swoje firmy w latach 80., przyświecały wartości, których teraz nie może zabraknąć nie tylko następcom, lecz także innym pracownikom chcącym dołączyć do zespołu - uważa dr Lewandowska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.