Fuzje w branży HR będą teraz codziennością

Z dużą falą scalania firm branży HR mieliśmy do czynienia w latach 2007-2008. Później było kilka lat spokoju, a w tym roku znów zaczął się ruch. Czy czeka nas nowa fala konsolidacji?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fuzje w branży HR będą teraz codziennością

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

14 paź 2013 6:21


W czerwcu agencja Randstad przejęła europejską część firmy USG People w Europie, działającej w Polsce pod nazwą Start People. Było to co prawda już piąte przejęcie dokonane przez Randstad na rynku polskim, ale dzięki niemu firma stała się największym usługodawcą w branży. Nie na długo. Na początku października Work Service ogłosił przejęcie Antal International i Work Express, odbierając tym samym koszulkę lidera agencji Randstad.

Zdania są podzielone

Czy to już koniec fali konsolidacji na rynku wielkich agencji rekrutacyjnych? Irena Pruszyńska, prezes firmy Trenkwalder twierdzi, że nie. - Klient oczekuje już nie tylko samej usługi rekrutacyjnej, ale stałego i kompleksowego serwisu - uważa Irena Pruszyńska, prezes Trenkwalder.

Jej zdaniem firmy muszą więc rozszerzać swą działalność, zająć się świadczeniem usług komplementarnych i wysokomarżowych oraz skupić się na tym, aby sprostać wymaganiom klientów korporacyjnych.

- Taki będzie kierunek ich działalności w kolejnych latach - przewiduje Irena Pruszyńska.

Jak zauważa Grzegorz Tyszka, prezes SanPro Job Service z grupy Impel, takie ruchy nie zaskakują, ponieważ firmy działające na rynku pracy tymczasowej podlegają tym samym obiektywnym prawom ekonomii jak spółki każdego innego sektora.

- Na rynku polskim istnieje wiele firm z branży HR, ale najszybszy rozwój następuje dzisiaj w drodze akwizycji podmiotów już funkcjonujących - tłumaczy Tyszka.

Jego zdaniem akwizycje na tym rynku nie są niczym nowym, ale ich liczba w ostatnim czasie może świadczyć o tym, że ten rynek jest dzisiaj bardziej dojrzały i świadomy. Ponadto konsolidacja pozwala na szybszy wzrost i daje możliwość bycia bardziej konkurencyjnym wobec pozostałych graczy.

Podobnego zdania jest Anna Wicha, prezes Adecco. - Rynek doradztwa personalnego jest w fazie mocnych, dynamicznych zmian. Ostatnie konsolidacje zapewne nie są ostatnimi - uważa Anna Wicha.

Wielkiego boomu w tym zakresie nie spodziewa się jednak Agnieszka Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR. Jej zdaniem w Polsce nadal są sprzyjające warunki do tego, by firmy się konsolidowały, więc do fuzji będzie jeszcze dochodziło, ale już nie w takim wymiarze, z jakim ostatnio mieliśmy do czynienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.