Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG: Zwolnienia są raczej nieuniknione

0 0
Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG: Zwolnienia są raczej nieuniknione
Jeśli PGNiG, Lotos i Orlen połączą siły, na rynku pojawi się monopolista, który będzie dyktował warunki pracy i płacy w branży. /fot. PTWP

Resort skarbu państwa rozważa pomysł połączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Powód? Ochrona strategicznych spółek skarbu państwa przed ewentualnymi, wrogimi przejęciami. A konsekwencje dla pracowników i rynku pracy?

Zdania ekspertów wobec możliwego połączenia Lotosu, Orlenu i PGNiG są podzielone. Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, chłodno odnosi się do tego pomysłu. - Zdecydowanie negatywnie go oceniam. To nie jest właściwa koncepcja zabezpieczenia interesów skarbu państwa przed wrogim przejęciem. Myślę, że są równie skuteczne (sposoby), a mniej szkodliwe dla rynku - mówi.

Z kolei Robert Gwiazdowski, przewodniczący rady Centrum im. Adama Smitha nie przekreślałby z góry takiej fuzji. - Trzeba by się tym spółkom przyjrzeć od środka i dopiero wtedy zacząć rozmawiać - stwierdza w rozmowie z wnp.pl.

O zdanie na temat fuzji Orlenu, PGNiG i Lotosu zapytaliśmy także Tomasza Chmala, eksperta ds. energetyki z Instytutu Sobieskiego. – To dobry pomysł i synergia, która będzie pozwalała na ekspansję zagraniczną, a może nawet akwizycje. Wymaga jednak wielu głębokich konsultacji z interesariuszami - mówi. - Ja wziąłbym pod uwagę uporządkowanie również aktywów chemicznych z Płocka czy Orlenu do grupy Azoty – dodaje.

A jakie byłyby konsekwencje tego niezwykłego ruchu dla dla pracowników giganta i rynku pracy w branży energetyczno-naftowej?

- Jeśli dojdzie do fuzji Orlenu, PGNiG i Lotosu, pojawi się na polskim rynku gigantyczny gracz, monopolista. To on będzie dyktował warunki pracy i płacy w sektorze paliwowo-energetycznym – ocenia Marek Śliwa, główny konsultant w zakresie energetyki z firmy Globetek Engineering Resource. – Według mnie to nie jest dobry kierunek – dodaje.

Jak podkreśla, mimo, że działalność wszystkich trzech spółek nie jest identyczna, są obszary, w których na pewno dojdzie do dublowania stanowisk – np. w działach księgowych, serwisowych, zakupów czy HR – a to oznacza, że nie wszyscy pracownicy będą potrzebni. – Wygrają najlepsi, słabsi będą musieli szukać pracy gdzie indziej. Z podobnymi konsekwencjami będą musieli się też liczyć poddostawcy – nie wszyscy przetrwają, mniejsze firmy mogą wypaść z rynku Co z ich pracownikami? – mówi Śliwa.

- Trzeba pamiętać, że jeśli mówimy np. o kadrze inżynierskiej jak chemicy, procesowcy, technolodzy czy projektanci to są to osoby o bardzo wąskiej specjalizacji, związanej z branżą rafineryjną. Jeśli będą chciały kontynuować pracę w zawodzie bez zmiany branży – to oprócz najlepszych, którymi mogą zainteresować się np. zakłady chemiczne, spożywcze czy mniejsze prywatne firmy – pozostali być może będą zmuszeni do poszukiwania pracy za granicą, która już nie jest tak chłonna dla polskich specjalistów jak kiedyś – wyjaśnia ekspert.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (6)

 • Jak dla mnie jest to informacja o dalszych działaniach centralizacji Państwa. Państwowe Zakłady Przemysłu Paliw Płynnych i Lotnych. Ceny ustalane przez komitet (ceny umowne) Rząd potrafi rozwalić TK, dostosować do własnych potrzeb prawo medialne a nie potrafi wprowadzić zabezpieczeń prawnych kluczowych dla ochrony Polskiego przemysłu i spółek? Hmm, kwestia chęci czy priorytetów? A z tymi Niemcami to też co niektórzy przeginają, było śmiesznie i zabawnie a nawet strasznie i wkurzająco, ale teraz robi się niebezpiecznie. Ta Niemcofobia jest niebezpieczna, dla Polski, co słabsze umysły wprowadza w stan nienawiści do wszystkiego co zza Odry. Przypomnijcie sobie jełopy, dla czego sięgacie po niemieckie towary, po niemieckie samochody i agd, bo nasze były buble?, Bo Polskie proszki do prania niszczyły nawet drelich? Bo byliśmy głodni i spragnieni dobrej jakości produktów? Lepszych farb, narzędzi, pralek, słodyczy, materiałów, odzieży itd... Nie powinniśmy całować w dupę Niemca, ale nie traktujmy interesów z innymi państwami jak złodziejstwa czy rozsprzedaży, bo gdyby nie świat zachodni, jego przemysł i technologie, nasi robotnicy ciągle by klepali Poloneza na Żeraniu w wersji co najwyżej ATU+ a paszport widziałbyś jedynie w filmach Barei.
 • Poleci kilku prezesów i rad nadzorczych, zaoszczędzi się na tym, myślcie o tym jak budować polskie fabryki i kupować swoje wyroby.
 • 1Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!!
  Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/8538

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.