Formalne struktury tylko przeszkadzają specjalistom

0 0
Formalne struktury tylko przeszkadzają specjalistom
Gdy trzeba rozwiązać pilnie złożony problem, samodzielni specjaliści często działają obok formalnych struktur. (Fot.: Wikimedia, CC-BY-SA-1.0)

• Zaangażowani pracownicy podwyższają wydajność firmy, jednak w skali świata zaangażowanych jest zaledwie 13 procent z nich.
• Zdaniem ekspertów nic nie demotywuje bardziej niż formalne struktury firmy, które nie mają przełożenia na rzeczywistość.
• Rozwiązaniem są bardziej płaskie, elastyczne i mniej zhierarchizowane komórki pracowników.

Aż 78 procent przywódców uznaje zaangażowanie pracowników za jeden z najważniejszych aspektów zarządzania, wynika z badania “Deloitte Global Human Capital Trends”. Tymczasem cykliczne badanie instytutu Gallupa “Employee Engagement” pokazuje, że w skali świata zaangażowanych jest zaledwie 13 procent pracowników. Pozostałych 87 procent jest niezaangażowanych.

Instytut Gallupa bada powiązania między zaangażowaniem pracowników w ich obowiązki a kluczowymi wynikami biznesowymi. Okazuje się, że firmy, gdzie jest ono na wysokim poziomie, mają o 147 procent wyższy zysk na akcję, o 41 procent mniej defektów, o 48 procent mniej wypadków i o 37 procent mniej absencji.

- Te zmiany sprawiły, że zaangażowanie pracowników wyrasta na jeden z ważniejszych wskaźników “zdrowia organizacji” i co za tym idzie produktywności firmy - zauważa Anita Zbieg z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, autorka Mapy organizacji, aplikacji pozwalającej na szybką analizę sieciową firmy. - Badania pokazują, że to bardzo zaniedbany temat, a tradycyjne formalne struktury przedsiębiorstw, oparte na hierarchii szkodzą zaangażowaniu - dodaje.

Specjaliści chcą "poukładanych" firm

W gospodarce opartej na wiedzy kluczem do konkurencyjności i rozwoju są wykwalifikowani pracownicy. Aby pracowali efektywnie, muszą być zaangażowani w to, co robią. Badania pokazują, że zaangażowany jest jednak tylko co dziesiąty z nich.

- Coraz więcej branż wchodzi w etap tzw. rynku kandydata. Warunki zatrudnienia nie są już dyktowane jednostronnie przez pracodawców. Coraz częściej staje się to przywilejem pracowników. Są sektory, w których popyt na talent i określone kompetencje zdecydowanie przewyższa liczbę odpowiednich osób. Specjaliści IT, inżynierii produkcyjnej oraz logistyki przebierają w ofertach. Aby ich pozyskać, nie wystarczą już tylko konkurencyjne warunki finansowe - tłumaczy Przemysław Broniszewski, employer branding manager z agencji rekrutacyjnej Antal.

- Firma, w której zechcą pracować, musi być poukładana. Zapewnić im komfort rozwoju osobistego. Dlatego dokładnie sprawdzają opinie o pracodawcy przed wysłaniem zgłoszenia - dodaje.

Problemy strukturalne

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.