Firmy zabiegają o względy kobiet, a one? Rezygnują z kierowniczych stanowisk

Aż 44 proc. firm na świecie w ostatnich czterech latach zdecydowało się na wprowadzenie wewnętrznych polityk i praktyk wspomagających rozwój zawodowy kobiet - wynika z badania „Putting All Our Minds to Work: An Assessment”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy zabiegają o względy kobiet, a one? Rezygnują z kierowniczych stanowisk

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

10 wrz 2014 15:36


Firmy zaczęły inwestować w narzędzia wspierające rozwój zawodowy i kompetencje przywódcze kobiet. Efekt? W ciągu ostatnich czterech lat w 66 proc. firm zwiększyła się liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Czytaj też: Czy kobiety są dyskryminowane na rynku pracy?

Jak jednak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte oraz organizację Business and Industry Advisory Committee (BIAC), jednocześnie w prawie jednej czwartej firm w tym samym czasie, kobiety zajmujące stanowiska kierownicze, zrezygnowały z pracy.

Czytaj też: 192 tys. zł rocznie - tyle powinny zarabiać kobiety zajmujące się domem

Jak wynika z badania (przeprowadzonego w dwudziestu krajach świata), na preferencję formy wsparcia kobiet ma wpływ położenie geograficzne. I tak na przykład przedstawiciele niemieckich firm deklarowali, że wspierają swoje menedżerki głównie poprzez elastyczny i niepełny czas pracy na stanowiskach zarządzających. Z kolei w USA największy wpływ na rozwój kobiet mają mentorzy i programy dla liderów, a w Azji uschematyzowane plany rozwoju zawodowego.

I choć w ostatnich czterech latach aż 66 proc. ankietowanych firm zwiększyło liczbę kobiet na stanowiskach kierowniczych, to jednak w tym samym czasie duży odsetek kobiet zdecydował się odejść z zatrudniających ich organizacji (22 proc. firm).

- Były to odejścia dobrowolne, często na skutek otrzymania atrakcyjniejszej propozycji pracy czy innych wyborów życiowych. Nasze badanie dobitnie pokazało, że firmy nie potrafią temu przeciwdziałać. Być może w wielu z nich, mimo uregulowań, istnieją wciąż psychologiczne uprzedzenia wobec kobiet, które w pewnym momencie wspinania się po szczeblach drabiny zawodowej natrafiają na opór i dochodzą do wniosku, że dalszy rozwój nie jest możliwy – wyjaśnia Iwona Georgijew, partner w Deloitte, liderka Klubu SheXO.

Największymi katalizatorami zmian wewnątrz firm i zwolennikami awansu kobiet są najczęściej prezes, menedżerowie wyższego stopnia oraz zarząd. Co ciekawe, podobne wnioski można wysnuć z pierwszego na polskim rynku badania "Liderzy na dziś" , które wyraźnie pokazało rosnącą rolę kobiet w biznesie. Badani menedżerowie, niezależnie od szczebla, jaki zajmują w hierarchii firmy, oceniają wyżej kompetencje przywódcze kobiet-członków zarządów niż mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.