Firmy technologiczne nie kochają kobiet?

Jak wynika z najświeższych danych publikowanych w ostatnich miesiącach przez takich gigantów jak Facebook, Yahoo, Google, Twitter czy Apple, kobiet w tych firmach jest jak na lekarstwo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy technologiczne nie kochają kobiet?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 sie 2014 5:42


31 proc. załogi Facebooka to kobiety, 69 proc. – mężczyźni. W Yahoo jest podobnie – 37 proc. pracowników stanowią kobiety, 62 proc. mężczyźni, a w Google tylko 30 proc. siły roboczej stanowią panie. Nie znaczy to jednak, że światowi giganci nie chcieliby tego zmienić.

Czytaj też: Na brak kobiet eBay nie może narzekać

– Jako szef nie jestem zadowolony z liczb, które widzę w raporcie – skomentował w liście Tim Cook, szef Apple. W jego firmie kobiety stanowią 30 proc. załogi.

Czytaj też: Czy aby na pewno światem IT rządzą mężczyźni?

Również Laszlo Bock, wiceprezes Google, nie omieszkał napisać na swoim blogu, że nie jest zadowolony z tak dużej różnicy w liczbie pracujących w firmie kobiet i mężczyzn. Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjna Facebooka, przyznaje, że aby zmienić ten stan rzeczy, firmy mają jeszcze bardzo długą drogę do przebycia.

Problem nie polega na tym, że firmy technologiczne nie wierzą w kobiety i dlatego ich nie zatrudniają, ale z faktu, że bardzo niewiele kobiet studiuje informatykę. Jeśli to się nie zmieni, próżno liczyć na to, że firmy będą bardziej zróżnicowane pod względem płci.

W Polsce dziewczyny stanowią już prawie 37 proc. studentów uczelni technicznych, a trend ten się umacnia i pogłębia, m.in. dzięki akcjom typu "Dziewczyny na politechniki" czy "Dziewczyny do ścisłych". Firmy nie ukrywają jednak, że chciałby mieć więcej pań w swoich szeregach.

– Mamy w Polsce blisko 300-osobowe centrum technologiczne, w którym ok. 20 proc. to kobiety (a co trzecia to menedżerka). Choć nie wypadamy najgorzej na tle innych firm w obszarze IT to nadal uważamy, że to za mało – mówi Jarosław Dąbrowski dyrektor ds. Technologii na Europę Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę GTECH Poland.

Ponadto, jak oceniają eksperci z Komisji Europejskiej, gdyby kobiety w branży informatycznej były reprezentowane tak licznie jak mężczyźni, PKB Unii Europejskiej zwiększyłoby się o 9 mld euro. Tymczasem obecnie stanowią one jedynie ok. 10 proc. wszystkich specjalistów w tym sektorze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.