Firmy potrzebują głębokiej restrukturyzacji

• Jedna piąta przedsiębiorstw działająca na polskim rynku może wymagać głębokiej restrukturyzacji.
• Podstawowymi problemami są nieefektywne zarządzanie zasobami ludzkimi czy nieprawidłowa reakcja na zachodzące zmiany.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy potrzebują głębokiej restrukturyzacji

PODZIEL SIĘ


Autor: DlaHandlu.pl/AT

dlahandlu.pl

9 maj 2016 13:35


Jeszcze niespełna półtora roku temu Agencja Rozwoju Przemysłu informowała, że polskie firmy nie potrzebują programów naprawczych, tylko innowacyjnych, które pozwolą im się rozwijać jeszcze szybciej niż dotychczas. Strategia zaproponowana wtedy przez ARP przewidywała rozwój trzech filarów – obok prowadzonej już działalności (restrukturyzacji zagrożonych firm), miała wspierać też innowacje i inwestycje. Na ten cel Agencja zamierzała wydać do 2020 roku ok. 3 mld zł. Te plany będą musiały zostać jednak zrewidowane.

Jak wynika z analizy rynku, przeprowadzonej przez PMR Restrukturyzacje S.A., nawet 20 proc. przedsiębiorstw działających obecnie na rynku, może wymagać głębokiej restrukturyzacji. Specjaliści zidentyfikowali również pięć głównych przyczyn odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez polskich przedsiębiorców jest niedostosowanie bieżących możliwości działalności przedsiębiorstwa do sytuacji rynkowej w branży.

Drugim problemem jest natomiast brak podejmowania jakiegokolwiek działania w momencie dostrzeżenia pojawiających się problemów. Przedsiębiorcy stają się ofiarami życzeniowego myślenia, że „jakoś to będzie” i „wszystko samo się ułoży”. W ten sposób skazują swoje firmy na porażkę, nie dostrzegając szansy, jaką dają im nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego. Ustawa, której przepisy obowiązują od początku nowego roku, wprowadza bowiem procedury, które pozwolą rozpocząć „procesy naprawcze” w firmie zanim będzie za późno.

Czytaj też: Nowe prawo restrukturyzacyjne: W pierwszej kolejności należności wobec pracowników

Na powodzenie procesu restrukturyzacyjnego decydujący wpływ ma jednak przede wszystkim odpowiedni timing. A jak podkreślają ekonomiści, kluczem do sukcesu nowego prawa jest więc zmiana mentalności przedsiębiorców i uświadomienie im, że im szybciej przystąpią do restrukturyzacji, tym większe są szanse jej powodzenia. Nie podejmując jakichkolwiek działań, przedsiębiorcy odbierają sobie szanse na wyprowadzenie firmy na prostą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.