Firmy lekceważą obowiązek składania sprawozdań do KRS

0 0
Firmy lekceważą obowiązek składania sprawozdań do KRS
fot.fotolia

Niemal połowa przedsiębiorstw zobligowanych do składania sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym lekceważy ten obowiązek.

Dzieje się tak czasem z niewiedzy lub oszczędności, a czasem po to, by nie odkrywać kart przed konkurencją. Sądy też nie traktują przepisów restrykcyjnie. Nie mają ludzi, ani narzędzi do ich egzekwowania. Dlatego kary, choć mogą być dotkliwe, zdarzają się sporadycznie - informuje "Puls Biznesu".

Czytaj też: Założenie firmy będzie łatwiejsze

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2013 r. sprawozdanie w KRS złożyło 154,6 tys. podmiotów, czyli zaledwie 57,9 proc. wszystkich, które miały taki obowiązek. Pozostałe 42,1 proc. łamie prawo, przy czym istnieje grupa firm, które czynią to absolutnie świadomie, nie chcąc odkrywać danych przed konkurencją.

Teoretycznie za niezłożenie sprawozdania można nawet iść do więzienia, a przynajmniej dostać grzywnę w wysokości 5 tys. zł. W praktyce nie istnieje żadne systemowe rozwiązanie weryfikowania, które podmioty wywiązały się z obowiązku sprawozdawczego i wobec których wszcząć postępowanie przymuszające - powiedział gazecie radca prawny Paweł Grzęda.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.