Firmy lekceważą obowiązek składania sprawozdań do KRS

Niemal połowa przedsiębiorstw zobligowanych do składania sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym lekceważy ten obowiązek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy lekceważą obowiązek składania sprawozdań do KRS

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Puls Biznesu

26 sie 2014 7:40


Dzieje się tak czasem z niewiedzy lub oszczędności, a czasem po to, by nie odkrywać kart przed konkurencją. Sądy też nie traktują przepisów restrykcyjnie. Nie mają ludzi, ani narzędzi do ich egzekwowania. Dlatego kary, choć mogą być dotkliwe, zdarzają się sporadycznie - informuje "Puls Biznesu".

Czytaj też: Założenie firmy będzie łatwiejsze

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2013 r. sprawozdanie w KRS złożyło 154,6 tys. podmiotów, czyli zaledwie 57,9 proc. wszystkich, które miały taki obowiązek. Pozostałe 42,1 proc. łamie prawo, przy czym istnieje grupa firm, które czynią to absolutnie świadomie, nie chcąc odkrywać danych przed konkurencją.

Teoretycznie za niezłożenie sprawozdania można nawet iść do więzienia, a przynajmniej dostać grzywnę w wysokości 5 tys. zł. W praktyce nie istnieje żadne systemowe rozwiązanie weryfikowania, które podmioty wywiązały się z obowiązku sprawozdawczego i wobec których wszcząć postępowanie przymuszające - powiedział gazecie radca prawny Paweł Grzęda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.