Firmy będą zmieniać strategie działania

0 0
Firmy będą zmieniać strategie działania

Na świecie 68 proc. menedżerów planuje w najbliższym roku zmianę strategii działania firmy. W Polsce wdrożenie zmian deklaruje aż 75 proc. menedżerów.

Strategie firm muszą się zmieniać adekwatnie do zmieniających się warunków ekonomicznych. Ze względu na ich dynamikę, powstaje konieczność stałej gotowości do wprowadzania zmian strategicznych w firmie.
 
Strategie obronne
 
Nie są więc zaskakujące wyniki tegorocznego, szesnastego już badania Global CEO Survey przeprowadzonego przez PwC, w którym na 1330 przepytanych członków zarządu największych globalnych firm przewiduje zmiany w strategiach działania.
 
O tym, że nie będą to zmiany fundamentalne poinformowało 60 proc. ankietowanych menedżerów na świecie i 54 proc. w Polsce.
 
– Przedsiębiorcy planując zmiany w firmie skupiają się głównie na obronnych strategiach, które chronią te filary konkurencyjności, o które w tej chwili firmy się opierają – komentuje prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.
 
Zmiany, ale na jakich obszarach?
 
W okresie nadchodzących dwunastu miesięcy zintensyfikowane zostaną prace badawczo-rozwojowe – zadeklarowało 68 proc. menedżerów. Jest to również obszar, w którym najczęściej planowane są zmiany fundamentalne (22 proc.). Oznacza to, że choć wciąż nie dostrzegają oni w nowych produktach szans rozwojowych w krótkiej perspektywie, to najwyraźniej widzą takie szanse w dłuższym okresie czasu.
 
Ponad 60 proc. polskich menedżerów planuje także zmiany w podejściu do zarządzania ryzykiem (66 proc.) oraz w sposobie zarządzania talentami (63 proc.). Plany te szczególnie w zakresie zarządzania ryzykiem są oczekiwaną reakcją na identyfikowane źródła i mechanizmy obecnych światowych problemów gospodarczych.
 
Z drugiej strony nie ma planów dotyczących istotnych zmian strategicznych w obszarze fuzji i przejęć (34 proc. odpowiedzi). Jest to obszar, w którym widać największe różnice pomiędzy zarządzającymi firmami w Polsce i na świecie, gdzie zmiany strategii planuje aż 61 proc. ankietowanych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.