Firmom zależy na dobrych projektach w terminie. Freelancerom na pieniądzach...

0 0
Firmom zależy na dobrych projektach w terminie. Freelancerom na pieniądzach...

...problem tylko w tym, że ani jedni, ani drudzy zwykle nie dostają tego, czego chcą. Dlaczego?

Ulubioną i docenioną grupą zawodową przemysłu kreatywnego przez przedstawicieli innych dziedzin, są projektanci. Według danych The Bureau of European Design Associations w Polsce jest ok. 6 tys. projektantów (różnych specjalności), a obroty przemysłu kreatywnego (57 mln euro) kształtują się na podobnym poziomie jak w Estonii (40 mln) czy Luksemburgu (36 mln). Dlaczego nad Wisłą jest tak słabo? Najczęstszymi ograniczeniami w rozwoju sektora kreatywnego są te bolączki, które nękają wszystkich przedsiębiorców, czyli konkurencja i dumpingowanie cen, wysokie koszty prowadzenia działalności, trudność w opracowaniu strategii, czy utrata stałych klientów. Z badania freelancity i 4P research mix wynika, że nieterminowe regulowanie płatności przez klientów, to największe wyzwania w codziennej pracy freelancera.

Jak w czeskim filmie

- Nie odbierają telefonów, nie odpisują na maile i nie są terminowi, trudno o jakiś kompromis w rozmowie. Na ewentualne poprawki do projektów reagują obrażaniem się. Mam wrażenie, że ich umiejętności biznesowe są małe. Projekty z pewnością ostatecznie są dobre, ale co z tego, jeśli przesyłali je po wyznaczonym czasie? - opowiada o swoich doświadczeniach we współpracy z freelancerami Katarzyna Lipecka z biura projektowego Catharsis.

Robert Majkut, właściciel biura projektowego Robert Majkut Design zauważa inną kwestię i twierdzi, że to biznes jeszcze średnio radzi sobie ze współpracą z sektorem kreatywnym. Wskazuje na sytuacje, w których zleceniodawcy przeprowadzają konkursy na np. projekty koncepcyjne wnętrz.

Na podstawie nadesłanych prac wyłaniają te osoby, z którymi nawiązują współpracę. Problem jednak w tym, że trudno o trafiony projekt w momencie, gdy projektanci nie znają szczegółów, kultury i polityki danej organizacji. Nie mają świadomości na temat strategii, planowanych inwestycji, a często nawet podstawowych produktów. Do dyspozycji otrzymują tylko brief nadesłany mailem. Zresztą odbiorcami tej wiadomości jest jeszcze kilkadziesiąt innych osób, czyli konkurentów.

- Projekt koncepcyjny tak naprawdę jest najtrudniejszym etapem. Otrzymujemy liczne propozycje, aby przejść go nie dość, że za darmo, to jeszcze bez fundamentalnych informacji. Na dłuższą metą trudno o dobre rozwiązania przy takiej strategii. Raczej to rosyjska ruletka, a przecież każdemu powinno zależeć, aby osiągnąć swoje cele komercyjne i zrobić wszystko porządnie - odbija piłeczkę projektantka, freelancerka Paulina Darowska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • niestety, obraz freelancera kreowany przez media, a nastepnie powielany przez ludzi to siedzący albo leżączy sobie na kanapie człowieczek z laptopem (najlepiej mac), popijający kawę/yerbę/piwko, uśnmiechnięty i młody - taki niepracujący student na wakacjach

  a dzień pracy? sprawdzić poczte, zakupy, śniadanie, spacer z psem, sprawdzic poczte, odpisac, obiad, lezakowanie na sloneczku, zobaczyc co napisali w mejlu, praca, podwieczorek, spacer, kolacja, impreza
  temriny?!?!?!?

  "no ale co, coś zrobiłem, niech załacą, to może za miesiąc coś oddam, przecież się nie przepracuję!!!"

  obycie biznesowe małe, odpowiedzialność za wykonane prace, terminowość - zerowa, stawka godzinowa za leżenie na kanapie - wysoka...

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.