wnp.pl

Finansista jako menadżer? To więcej niż moda w HR

0 0
Finansista jako menadżer? To więcej niż moda w HR
Fot. Fotolia

Finansiści pomagają przestawić firmę na właściwe tory, ale nie mogą się ograniczyć do mechanicznego cięcia kosztów, lecz patrzeć bardziej strategicznie - mówi Paweł Hordyński, były członek zarządu ds. finansów w PKP Intercity.

Widać w ostatnich latach trend zatrudniania finansistów jako menedżerów firm. Czy to efekt kryzysu i uważniejszego liczenia pieniędzy?

Mówi Paweł Hordyński, były członek zarządu PKP Intercity ds. finansów: Rzeczywiście, w czasie kryzysu to zjawisko przybrało nieco na sile. Ale moim zdaniem, to nieco szersza tendencja, między innymi rosnącego cywilizowania zarządzania spółkami - coraz częściej patrzymy na biznes racjonalnie, poprzez pryzmat rachunku ekonomicznego.

Warto podkreślić również, że zmienia się rola owych finansistów, jeszcze niedawno utożsamianych z funkcjami czysto księgowymi. Dziś ich rola w firmie obejmuje również efektywność funkcjonowania, a nawet współzarządzanie. To co charakterystyczne dzisiaj, chcąc pozyskać finansistę, nie myślimy już o nim jako o księgowym, ale o analityku rynku, o osobie, która będzie potrafiła spojrzeć w sposób strategiczny na zarzadzanie biznesem.

Same zalety... A wady?

- Największą zaletą rosnącej roli finansistów jest zdecydowanie wzrost efektywności firm i nieco innego spojrzenia na działalność gospodarczą - głównie pod kątem zwiększenia jej wartości.

Natomiast wady... Finansiści są najczęściej twardo stąpającymi po ziemi realistami i bywa, że mogą mieć skłonności do blokowania bardziej ryzykownych, choć potencjalnie bardziej zyskownych przedsięwzięć. W przypadku niektórych firm może się to okazać może nie tyle barierą, co utratą szans na szybszy rozwój. Jednak gdy odniesiemy to do skali makro, ta wada staje się zaletą - firmy w swej masie ograniczają ryzyko, nie stają się spekulantami i skupiają się na tym, na czym znają się najlepiej, czyli na prowadzeniu biznesu.

Czytaj całość na WNP.pl

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.