Finansista jako menadżer? To więcej niż moda w HR

Finansiści pomagają przestawić firmę na właściwe tory, ale nie mogą się ograniczyć do mechanicznego cięcia kosztów, lecz patrzeć bardziej strategicznie - mówi Paweł Hordyński, były członek zarządu ds. finansów w PKP Intercity.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Finansista jako menadżer? To więcej niż moda w HR

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

13 mar 2015 11:57


Widać w ostatnich latach trend zatrudniania finansistów jako menedżerów firm. Czy to efekt kryzysu i uważniejszego liczenia pieniędzy?

Mówi Paweł Hordyński, były członek zarządu PKP Intercity ds. finansów: Rzeczywiście, w czasie kryzysu to zjawisko przybrało nieco na sile. Ale moim zdaniem, to nieco szersza tendencja, między innymi rosnącego cywilizowania zarządzania spółkami - coraz częściej patrzymy na biznes racjonalnie, poprzez pryzmat rachunku ekonomicznego.

Warto podkreślić również, że zmienia się rola owych finansistów, jeszcze niedawno utożsamianych z funkcjami czysto księgowymi. Dziś ich rola w firmie obejmuje również efektywność funkcjonowania, a nawet współzarządzanie. To co charakterystyczne dzisiaj, chcąc pozyskać finansistę, nie myślimy już o nim jako o księgowym, ale o analityku rynku, o osobie, która będzie potrafiła spojrzeć w sposób strategiczny na zarzadzanie biznesem.

Same zalety... A wady?

- Największą zaletą rosnącej roli finansistów jest zdecydowanie wzrost efektywności firm i nieco innego spojrzenia na działalność gospodarczą - głównie pod kątem zwiększenia jej wartości.

Natomiast wady... Finansiści są najczęściej twardo stąpającymi po ziemi realistami i bywa, że mogą mieć skłonności do blokowania bardziej ryzykownych, choć potencjalnie bardziej zyskownych przedsięwzięć. W przypadku niektórych firm może się to okazać może nie tyle barierą, co utratą szans na szybszy rozwój. Jednak gdy odniesiemy to do skali makro, ta wada staje się zaletą - firmy w swej masie ograniczają ryzyko, nie stają się spekulantami i skupiają się na tym, na czym znają się najlepiej, czyli na prowadzeniu biznesu.

Czytaj całość na WNP.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Katowice 15 listopada 2017

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.