Ewolucja technologiczna wpływa na zmianę oczekiwań pracowników

0 0
Ewolucja technologiczna wpływa na zmianę oczekiwań pracowników
For. shutterstock

Pracownicy stanowią jeden z najważniejszych zasobów firmy. Ale czy pracodawcy są świadomi tego, co jest i będzie ważne dla zdobycia ich lojalności i zbudowania efektywnego środowiska pracy?

Nowoczesne technologie przyczyniły się do znacznego usprawnienia w zakresie obsługi klienta. Ten sam trend będzie dotyczył administracji publicznej. Komisja Europejska przewiduje, że do 2015 roku 50 proc. obywateli oraz 80 proc. firm będzie komunikować się z urzędami elektronicznie. Ewolucja technologiczna wpływa również na zmianę oczekiwań pracowników związanych z dostępem do innowacyjnych narzędzi w miejscu pracy.

Nowy projekt badawczy zrealizowany na zlecenie Ricoh przez The Economist Intelligence Unit „Praca w przyszłości” przybliża najważniejsze zmiany, które według ekspertów nastąpią w środowisku pracy w ciągu najbliższych 10-15 lat. Sir Cary Cooper, profesor psychologii organizacyjnej na Uniwersytecie Lancaster, wśród najważniejszych trendów wymienia radzenie sobie ze zmianami demograficznymi oraz odejście od tradycyjnego 8- godzinnego dnia pracy. Z jednej strony wiąże się to z podwyższeniem wieku emerytalnego, a z drugiej z potrzebą pogodzenia obowiązków związanych z wychowaniem dzieci i pracy.

Czytaj też: Trzy najważniejsze trendy technologiczne HR w 2015 r.

Wprowadzenie elastycznych godzin pracy i wdrożenie innowacyjnych narzędzi technologicznych będą stanowiły jedne z najważniejszych czynników, które pozwolą na przyciągniecie i utrzymanie najlepszych pracowników.

Według danych zawartych w Oxford Economics Report z 2014 roku rotacja pracowników jest niezwykle kosztowna. W skali roku koszt znalezienia i wdrożenia nowego pracownika w firmie z sektora MŚP osiąga w Wielkiej Brytanii 30 tysięcy.

W ciągu najbliższych 10-15 lat menedżerowie będą musieli również nauczyć się zarządzać kadrą w bardzo zróżnicowanym wieku. 40 i 50 latkowie spotkają się w pracy z młodym pokoleniem. Odpowiednie wykorzystanie doświadczenia i umiejętności tak zróżnicowanego wiekowo zespołu będzie wymagało od managerów dużych umiejętności miękkich oraz stworzenia efektywnego środowiska pracy.

Czytaj też: Firmy technologiczne nie kochają kobiet?

Według innego z ekspertów, profesora Jamesa Barona z Uniwersytetu Yale, zmiany demograficzne będą wymagały wprowadzenia nowych metod motywacji. W związku z tym możemy spodziewać się ewolucji modelu zarządzania z efektywnościowego na aspiracyjny.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.