Elastyczne zatrudnienie pozwala zatrzymać najlepszych pracowników

Polscy przedsiębiorcy przyznają, że elastyczna praca to często kluczowy argument w rękach pracodawcy składającego propozycję zatrudnienia. 73 proc. ankietowanych twierdzi, że spośród różnych ofert zatrudnienia wybraliby tę, która oferowałaby możliwość elastycznej pracy - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Regus.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Elastyczne zatrudnienie pozwala zatrzymać najlepszych pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)

wnp.pl

20 sty 2014 8:27


68 proc. respondentów potwierdza, że możliwość elastycznej pracy pozwala również zatrzymać pracowników w firmie.

Rekrutacja jest kosztowną procedurą, wiele firm na świecie chciałoby zmniejszyć nakłady z nią związane. Stowarzyszenie Chartered Institute of Personnel and Development szacuje, że koszt odejścia szeregowego pracownika to 4 tys, 625 funtów. W przypadku członków kadry kierowniczej i specjalistów wzrasta on do 5 tys. funtów.

Jak wskazują badania, zatrzymanie pracowników w firmie to priorytet dla ponad jednej trzeciej przedsiębiorstw. Na jakich w takim razie działaniach powinny skupić się firmy, aby zmniejszyć koszty zatrudnienia oraz przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników? Jak twierdzą ankietowani, elastyczna praca stanowi odpowiedź na wszystkie trzy problemy.

Sondaż przeprowadzony przez firmę Regus, który objął swoim zasięgiem ponad 20 tysięcy menedżerów wyższego szczebla i właścicieli firm w 95 krajach, potwierdza, że w Polsce elastyczne formy pracy pozwalają zapobiec "wypaleniu się" członków załogi (i w konsekwencji uniknąć kosztów związanych z zaangażowaniem agencji pracy).

65 proc. ankietowanych wskazuje na nie jako dodatkową korzyść przyciągającą najbardziej utalentowanych pracowników. Sondaż wykazał również, że 60 proc. respondentów uważa, iż możliwość elastycznej pracy zwiększa lojalność pracowników. 55 proc. ankietowanych odrzuciłoby ofertę pracy, jeśli wykluczałaby możliwość elastycznej pracy. 58 proc. badanych pozostałoby dłużej na poprzednim stanowisku, gdyby oferowało ono możliwość elastycznej pracy.

- Zatrudnienie i zatrzymanie w firmie najbardziej utalentowanych pracowników stanowi niezmiennie priorytet dla przedsiębiorstw, które odnoszą sukcesy. Nie wszystkie firmy mogą jednak pozwolić sobie na wysokie premie i atrakcyjne płace przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności. Powstrzymanie wypalenia zawodowego pracowników jest też kluczowym czynnikiem pozwalającym uniknąć kosztów związanych z zaangażowaniem agencji pracy, a także niedogodności związanych z procedurą rekrutacyjną - komentuje Ruud Doggen, Managing Director CEE Regus.

Jego zdaniem elastyczna praca jest tańsza niż praca w biurze w ustalonych godzinach pracy, oferuje atrakcyjne bonusy w postaci mniejszego stresu i większej równowagi między życiem prywatnym a pracą obecnym i potencjalnym pracownikom, a także stanowi niedrogie rozwiązanie umożliwiające przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych z nich. - To niezwykłe, jak popularna stała się taka możliwość wielu respondentów zdecydowało się na pracę właśnie z uwagi na oferowaną elastyczność - dodaje Ruud Doggen. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.