Elastyczne godziny zatrudnienia pomagają matkom wrócić do pracy

Kobiety chcą być aktywne zawodowo - nie rezygnując z rodziny i macierzyństwa. Elastyczny czas pracy może pomóc w godzeniu tych dwóch celów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Elastyczne godziny zatrudnienia pomagają matkom wrócić do pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 wrz 2015 11:16


Takie rozwiązanie z powodzeniem działa za granicą, a w Polsce również ma coraz większe rzesze zwolenników. Według danych GUS dotyczących aktywności ekonomicznej ludności, w pierwszym kwartale 2015 r. 1601 tys. osób było biernych zawodowo ze względu na obowiązki rodzinne i prowadzenie domu.Zdecydowaną większość tej grupy, bo prawie 90 proc., stanowią kobiety. Ponad 1/3 z nich to osoby młode, do 34 roku życia.

Jednocześnie, jak zauważa Ewa Misiak, prezes firmy opiekuńczej People Care z grupy Work Service, matki mają coraz silniejszą potrzebę realizowania się na polu zawodowym.

– Współczesne kobiety nie chcą kompromisów. Pragną spełniać się jako matki i wspinać po szczeblach kariery. To naturalna potrzeba, a jednak jej realizowanie nie jest proste. Godzenie ról matek i pracowników jest wyzwaniem, które wymaga wsparcia, zarówno w postaci aprobaty społecznej, jak i praktycznych rozwiązań ze strony państwa i pracodawców – mówi Ewa Misiak.

Dobre rozwiązania

– Realną pomocą jest umożliwienie kobietom pracy w niepełnym wymiarze godzin lub też zmiana systemu pracy na zadaniowy, tzn. nie rozliczanie z ilości spędzonych w biurze godzin tylko z wywiązywania się z powierzonych zadań. Taka elastyczność i praca w dogodnym czasie jest znacznym ułatwieniem dla młodych matek - dodaje.

Jej zdaniem dobrym rozwiązaniem jest także umożliwienie pracy zdalnej. W przypadku wielu stanowisk, zwłaszcza tych, które dotyczą pracy przy komputerze, zadania mogą być z powodzeniem realizowane z domu. Wystarczy, że pracodawca wyposaży pracującą mamę w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, z którego można korzystać poza biurem.

Oprócz gwarancji elastyczności pracy dużą pomocą są także specjalne programy wdrażane w przedsiębiorstwach w celu wsparcia pracujących rodziców, jak na przykład opieka niani, czy pielęgniarki w trakcie choroby dziecka.

Praktyki naszych sąsiadów

W wielu krajach europejskich elastyczny czas pracy umożliwia pracującym matkom łączenie obowiązków zawodowych z domowymi. Według danych tygodnika „Economist” największy odsetek kobiet pracujących w niepełnym wymiarze godzin jest w Holandii, gdzie aż 76 proc. wybiera taki wymiar czasu pracy w porównaniu do 26 proc. mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.