Ekonomiści, inżynierowie, prawnicy. Oto członkowie polskich rad nadzorczych

0 0
Ekonomiści, inżynierowie, prawnicy. Oto członkowie polskich rad nadzorczych
fot. pixabay

W polskich radach nadzorczych brakuje międzynarodowej ekspertyzy, a profil wykształcenia i doświadczenie członków odbiegają od kompetencji niezbędnych do realizacji zadań rady - wynika z badania PwC i Amrop.

W polskich radach niezmiennie zasiadają ekonomiści (2014 - 36 proc., 2013 roku 36,6 proc., w 2012 r. - 36,3 proc.), inżynierowie (odpowiednio 14 proc., 14,3 proc., 15 proc.) i prawnicy (odpowiednio 13 proc., 13,3 proc. i 14,6 proc.).

W Stanach Zjednoczonych najważniejszymi kompetencjami poszukiwanymi u członków rad dyrektorów są zarządzanie finansami (93 proc. ankietowanych uważa ją za bardzo ważną), ekspertyza branżowa (72 proc.), doświadczenie w zarzadzaniu operacyjnym (68 proc.) i zarządzaniu ryzykiem (65 proc.).

Czytaj też: Od stycznia członkowie rad nadzorczych muszą odprowadzać składki do ZUS

Taki skład kompetencyjny jest zgodny z zadaniami, jakie ma pełnić rada: nadzór nad sprawozdawczością finansową, strategią i działalnością operacyjną spółek. Jest to spójne z oczekiwaniami ankietowanych przez nas przedstawicieli akcjonariuszy i członków rad nadzorczych natomiast znacznie odbiega od profilu wykształcenia i doświadczenia obecnego składu większości polskich rad.

Udział kobiet w radach nadzorczych spółek giełdowych jest wciąż niewielki i utrzymuje się, podobnie jak w ubiegłych latach, na poziomie 14 proc. w spółkach bez strategicznego inwestora oraz na poziomie 11 proc. w spółkach z dominującym strategicznym inwestorem zagranicznym.

W radach nadzorczych spółek z akcjonariatem rozproszonym w 2014 r. zasiadło jedynie 16 kobiet, co stanowiło 11 proc. całej liczby członków tych rad. Na 164 członków rad nadzorczych spółek, w których dominujący udział ma Skarb Państwa, jedynie 26 z nich to kobiety (16 proc.). Natomiast w spółkach z dominującym akcjonariuszem prywatnym w 2014 r. udział kobiet wyniósł 15 proc.

Ważną rolę w składach rad nadzorczych spółek notowanych pełnią ich zagraniczni członkowie. W spółkach polskich bez inwestora zagranicznego udział obcokrajowców jest wciąż marginalny, bo na poziomie 2 proc. - podobnie jak w roku ubiegłym. To oznacza, że rodzime spółki nie wykorzystują potencjału wiedzy i doświadczenia wnoszonego do rad z innych bardziej rozwiniętych rynków.

Jedynie 14 proc. wszystkich członków rad spółek giełdowych zasiada w radach nadzorczych więcej niż jednej spółki jednocześnie. Jest to jednak wzrost o 4 p.p. w stosunku do ubiegłego roku, co należy uznać za dobry trend w kierunku dalszej profesjonalizacji polskich rad nadzorczych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.