Efektywność pracy Komitetów Audytu zagrożona. Mają za dużo obowiązków

0 0
Efektywność pracy Komitetów Audytu zagrożona. Mają za dużo obowiązków
Członkowie Komitetów Audytu maja coraz więcej obowiązków. Boją o efektywność swojej pracy fot. flickr/CC BY-SA 2.0

Członkom Komitetów coraz trudniej jest pogodzić podstawowe zadania z dodatkowymi obowiązkami - wynika z "Globalnego badania Komitetów Audytu 2015” KPMG.

Gospodarcza i polityczna niepewność, zapewnienie zgodności z prawem i regulacjami oraz ryzyka operacyjne to największe wyzwania dla firm zdaniem członków Komitetów Audytu w Polsce i na świecie. Taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez KPMG wśród 1 500 członków Komitetów Audytu z 34 krajów.

Zmieniające się otoczenie utrudnia pracę

Szczególnie często na niepewność oraz zmienność w zakresie gospodarki, regulacji prawnych i czynników politycznych wskazywały firmy w Polsce. Aż 70 proc. przedstawicieli polskich Komitetów dostrzega w tych czynnikach największe wyzwanie dla firm (wśród ogółu badanych – 52 proc.).

Według respondentów w Polsce i na świecie, do największych wyzwań, przed którymi stoją dzisiaj firmy, należą także: nowe regulacje wprowadzane przez władze, zapewnienie zgodności z prawem i przepisami, ryzyka operacyjne, zarządzanie talentami ludzkimi i rozwój pracowników oraz rozwój i innowacje lub ich brak. Na ostatni z wymienionych czynników szczególnie często wskazywali członkowie polskich Komitetów (35 proc., ogół badanych – 26%).

Nadmierna liczba obowiązków

Jak wynika z badania KPMG, te kluczowe wyzwania i zagrożenia kreują także inne ryzyko, które może potencjalnie wpływać na efektywność pracy Komitetów – przeciążenie obowiązkami. Zarówno w Polsce, jak i na świecie trzy czwarte badanych stwierdziło, że w ciągu ostatnich dwóch lat czas niezbędny do wykonywania obowiązków zwiększył się, a duża część zauważyła, że pełnienie roli członka Komitetu nie jest w pełni możliwe lub staje się coraz trudniejsze przy obecnych zasobach czasowych i kompetencyjnych (w Polsce – 58 proc., na świecie – 48 proc.).

Wielu respondentów przyznało też, że ich Komitety oprócz podstawowego obowiązku, którym jest nadzór nad sprawozdawczością finansową, dodatkowo ponoszą przynajmniej częściową odpowiedzialność za takie obszary, jak: zapobieganie korupcji i przekupstwom, ryzyko finansowe, zapewnienie zgodności z prawem i regulacjami, a także ryzyka operacyjne i ogólnie procesy zarządzania ryzykiem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.