EEC 2016, European Start-Up Days: Jak odnieść sukces? Rady dla start-upowców na start

0 0
EEC 2016, European Start-Up Days: Jak odnieść sukces? Rady dla start-upowców na start
Dobry wspólnik to 90 proc. sukcesu (fot.PTWP)

Marian Owerko, Tomasz Gondek, Monika Żochowska i Marek Dziubiński – oni już odnieśli sukces. Teraz – podczas European Start-Up Days w Katowicach – radzą młodym start-upowcom, co zrobić, aby ich biznes wypalił.

Monika Żochowska wraz z Ewą Dziedzic wprowadziły na rynek kosmetyczny rewolucyjny produkt, o którym marzyło wiele kobiet – rękawicę do demakijażu Glov, która zmywa make-up za pomocą wody. Ich start-up Phenicoptere dziś jest już firmą globalną.

- Dobry wspólnik to jest naprawdę 90 proc. sukcesu – uważa Monika Żochowska. I druga rzecz: nie można na nikogo zwalać winy, że coś poszło źle. Trzeba też stawiać sobie poprzeczkę naprawdę wysoko. My od początku marzyłyśmy o globalnej marce i ją mamy – dodała.

Z kolei Marian Owerko, założyciel Bakallandu, a teraz przewodniczący rady nadzorczej firmy uważa, że w każdej organizacji, a już na pewno w nowym biznesie, najważniejsze jest wypracowanie dobrego zespołu. – Strasznie podziwiam ludzi, którzy w pojedynkę robią biznes. Ja całe życie dobierałem do każdego przedsięwzięcia ludzi o kompetencjach uzupełniających moje – mówi. – Przykładanie dużej wagi do budowania zespołu jest mega istotne – dodaje.

Czytaj też: Rząd wesprze start-upy finansowo

Z kolei Marek Dziubiński, prezes firmy Medicalgorithmics, która działa w branży IT i obecnie zatrudnia 1,5 tys. inżynierów, ale wciąż ma w sobie duch start-upowy, twierdzi, że najważniejsza jest determinacja.

- Ludzie którzy są naprawdę zdeterminowani, żeby przetrwać, choćby nie wiem co – dają radę i utrzymują się na rynku – mówi. – I jeśli są niepowodzenia, bariery, nie należy zwalać na świat zewnętrzny tylko koncentrować się na tym, co można zmienić w sobie, żeby się w tym otoczeniu odnaleźć – dodaje.

Natomiast Tomasz Gondek, wiceprezes firmy Bridge One radzi młodym, aby współpracowali z mądrzejszymi od siebie.

*Artykuł powstał na podstawie panelu dyskusyjnego „Jak to się zwykle zaczyna? Udany start (-up)”, który odbył się w ramach European Start-Up Days w Katowicach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Finansowanie dla start-upów, dotacje unijne;

  artmetic.pl

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.