EEC 2016, European Start-Up Days: Jak odnieść sukces? Rady dla start-upowców na start

Marian Owerko, Tomasz Gondek, Monika Żochowska i Marek Dziubiński – oni już odnieśli sukces. Teraz – podczas European Start-Up Days w Katowicach – radzą młodym start-upowcom, co zrobić, aby ich biznes wypalił.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC 2016, European Start-Up Days: Jak odnieść sukces? Rady dla start-upowców na start

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

19 maj 2016 15:33


Monika Żochowska wraz z Ewą Dziedzic wprowadziły na rynek kosmetyczny rewolucyjny produkt, o którym marzyło wiele kobiet – rękawicę do demakijażu Glov, która zmywa make-up za pomocą wody. Ich start-up Phenicoptere dziś jest już firmą globalną.

- Dobry wspólnik to jest naprawdę 90 proc. sukcesu – uważa Monika Żochowska. I druga rzecz: nie można na nikogo zwalać winy, że coś poszło źle. Trzeba też stawiać sobie poprzeczkę naprawdę wysoko. My od początku marzyłyśmy o globalnej marce i ją mamy – dodała.

Z kolei Marian Owerko, założyciel Bakallandu, a teraz przewodniczący rady nadzorczej firmy uważa, że w każdej organizacji, a już na pewno w nowym biznesie, najważniejsze jest wypracowanie dobrego zespołu. – Strasznie podziwiam ludzi, którzy w pojedynkę robią biznes. Ja całe życie dobierałem do każdego przedsięwzięcia ludzi o kompetencjach uzupełniających moje – mówi. – Przykładanie dużej wagi do budowania zespołu jest mega istotne – dodaje.

Czytaj też: Rząd wesprze start-upy finansowo

Z kolei Marek Dziubiński, prezes firmy Medicalgorithmics, która działa w branży IT i obecnie zatrudnia 1,5 tys. inżynierów, ale wciąż ma w sobie duch start-upowy, twierdzi, że najważniejsza jest determinacja.

- Ludzie którzy są naprawdę zdeterminowani, żeby przetrwać, choćby nie wiem co – dają radę i utrzymują się na rynku – mówi. – I jeśli są niepowodzenia, bariery, nie należy zwalać na świat zewnętrzny tylko koncentrować się na tym, co można zmienić w sobie, żeby się w tym otoczeniu odnaleźć – dodaje.

Natomiast Tomasz Gondek, wiceprezes firmy Bridge One radzi młodym, aby współpracowali z mądrzejszymi od siebie.

*Artykuł powstał na podstawie panelu dyskusyjnego „Jak to się zwykle zaczyna? Udany start (-up)”, który odbył się w ramach European Start-Up Days w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Artmetic 2016-06-10 00:53:21

Finansowanie dla start-upów, dotacje unijne; artmetic.pl