EEC 2015: Spółki bez kobiet w zarządach powinny się wstydzić

0 0
EEC 2015: Spółki bez kobiet w zarządach powinny się wstydzić

– To wstyd, że kraje europejskie marnują potencjał kobiet, nie obsadzając ich na kluczowych stanowiskach – twierdzi Kamil Wyszkowski, krajowy przedstawiciel Global Compact Network Poland.

Malala Yousafzai, tegoroczna laureatka pokojowej nagrody Nobla, jest kobietą, którą chciano zastrzelić, bo chodziła do szkoły. W Indiach z kolei oblewanie kwasem kobiet, które chcą się edukować, jest czymś naturalnym. W Afganistanie jest jeszcze gorzej jeśli chodzi o edukację kobiet oraz ich dostęp do rynku pracy.

– To samo jest w części krajów afrykańskich, gdzie dyskryminacja ze względu na płeć przybiera wręcz wynaturzone formy. Jeśli kraje dobrobytu i kraje demokracji, które mają komfort pracy i sposobność, żeby odpowiednio uhonorować rolę kobiet w swoich gospodarkach tego nie robią, to mają problem – mówi Kamil Wyszkowski.

Brak kobiet może być niebezpieczny

Zdaniem Wyszkowskiego męska monokultura w biznesie, patrząc z perspektywy globalnej, prowadzi do niepokojących, symptomatycznych zjawisk, jak chociażby wyższe przyzwolenie na korupcję w krajach, gdzie mężczyźni faktycznie dominują.

– Jeżeli przyjrzymy się badaniom, to zobaczymy, że kraje UE, które mają niski udział kobiet w życiu publicznym, ale też w przestrzeni gospodarczej, to są kraje, które mają większy problem z korupcją. Dlatego trzeba tak budować zespoły, żeby były w nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dopiero wtedy osiągniemy coś w rodzaju synergii płci, w której efektywność wzrasta na bardzo wielu płaszczyznach – przekonuje Wyszkowski.

Poza tym – jak podkreśla przedstawiciel Global Compact Network Poland – jeśli mielibyśmy efektywnie zawalczyć o konkurencyjność polskiej gospodarki, to powinniśmy zawalczyć o większy udział kobiet zwłaszcza w spółkach Skarbu Państwa, bo jest to coś na co inwestorzy międzynarodowi zwracają uwagę.

Reprezentacja kobiet w spółkach giełdowych

Tymczasem jak wynika z najnowszego badania Fundacji Liderek Biznesu przeprowadzonego wśród 901 spółek giełdowych, odsetek kobiet w zarządach wynosi 11,6 proc., a w radach nadzorczych 16,6 proc. Przy czym wśród prezesów jest tylko 6 proc. kobiet, a wśród przewodniczących rad nadzorczych – 10 proc.

– Od 2012 r. praktycznie nic się w tym zakresie nie zmienia – komentuje Katarzyna Twarowska, prezes Fundacji Liderek Biznesu. – A to wciąż mało. Aby mówić o wpływie różnorodności płciowej na sposób zarządzania firmą, w jej władzach powinno być minimum 30 proc. kobiet – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Wprost przeciwnie, wielu bierze do zarządu kogoś słabszego, wystarczy że to koleś/znajomek/kumpel. Kompetencje schodzą tu na plan dalszy.
  • Autor ww. hasła jest ekonomicznym debilem, urzędnikiem lub politykiem: Nikt rozsądny nie weźmie do zarządu kogoś słabszego tylko dlatego, że tak wypada.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.