Dziewczyny rywalizują, kobiety się wspierają

0 0
Dziewczyny rywalizują, kobiety się wspierają
- W kanonie firmowych, dobrych praktyk, nie powinno moim zdaniem zabraknąć polityki dbania o młode mamy, które odchodzą na urlop macierzyński i po jakimś okresie chcą wrócić do pracy - mówi Dorota Nowotny z firmy Orbis.(fot. mat.pras.)

- W dzisiejszych czasach trudno mi wskazać prawdziwy autorytet, mentora wytyczającego wartości w życiu, jednak jest kilka kobiet, które inspirują mnie i pozytywnie motywują do działania - mówi Dorota Nowotny, Investor Relations Officer w Orbisie.

Co to znaczy według ciebie być prawdziwą liderką?

Dorota Nowotny, Investor Relations Officer w Orbisie: - Prawdziwa liderka porywa za sobą, inspirując i uwalniając kreatywność w swoim otoczeniu. Wychodzę z założenia, że każdy z nas ma talenty i rolą lidera jest je odkryć, aktywować i rozwijać. Znam wiele osób, które mogłabym określić jako liderów - zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niestety na stanowiskach kierowniczych, gdzie cechy przywódcze mogą być w pełni wykorzystane, ciągle brakuje kobiet. Dla przykładu tylko ok. 5 proc. kobiet zasiada w zarządach spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

Wywołałaś temat rynku kapitałowego. Piastujesz funkcję Investor Relations Officer w spółce Orbis z grupy AccorHotels, która jest notowana na giełdzie – pracujesz na co dzień w środowisku zdominowanym, jak sama podkreśliłaś, przez mężczyzn.

- To prawda. W mojej pracy duży nacisk kładę na relacje, które są bardzo ważną częścią mojej zawodowej aktywności. To właśnie cechy przypisywane kobietom takie jak empatia, otwartość, relacyjność bardzo sprawdzają się na takim stanowisku, bo pomagają zrozumieć oczekiwania inwestorów względem spółki. Jeśli chodzi o część stricte finansową, to uważam, że kobiety świetnie się w niej odnajdują, dzięki naturalnej zdolności do dostrzegania wielu aspektów zagadnienia i umiejętności dokonywania syntezy. Myślę, że to jest związane z mnogością ról, jakie piastujemy w życiu. Nadal w mentalności ludzi pokutuje stereotyp, że tylko mężczyzna w średnim wieku może znać się na giełdzie i być doradcą w inwestowaniu. Kiedyś spotykałam się, na początkowym etapie współpracy, z ograniczonym zaufaniem do moich umiejętności, teraz pomaga mi tytuł CFA na wizytówce potwierdzający moje kompetencje.

Od 2017 roku na skutek implementacji unijnej dyrektywy m.in. spółki giełdowe, będą zobowiązane do raportowania tzw. danych pozafinansowych. Co to oznacza w praktyce?

- Około 80 proc. inwestorów w Europie stwierdza, że obecny poziom ujawniania informacji pozafinansowych jest niewystarczający. To pokazuje, że już nie tylko sam wynik ekonomiczny się liczy, ale też podejście spółki do zrównoważonego rozwoju, czyli kwestii pozafinansowych. Wiąże się to z promowaniem dobrych praktyk wewnątrz firm w obszarze eco – środowisko naturalne i ego – ludzie. Spółki powinny wykorzystać to, jako szansę zaprezentowania się w wielu aspektach, jako ważna część „ekosystemu”, w którym działają.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.