Dzieci i praca nie idą w parze. Zatrudnienie kobiet maleje z każdym kolejnym dzieckiem

W polskich rodzinach mających małe dzieci 93 proc. mężczyzn pracuje, niezależnie od liczby pociech. Zatrudnienie kobiet maleje tymczasem z każdym kolejnym dzieckiem: pracuje 73 proc. matek jedynaków, 65 proc. – dwojga dzieci i tylko 50 proc. – trojga. W Norwegii matki mające trójkę pociech pracują za to najczęściej. Dlaczego u nas jest inaczej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzieci i praca nie idą w parze. Zatrudnienie kobiet maleje z każdym kolejnym dzieckiem

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

19 paź 2015 8:43


Łączenie życia zawodowego z wychowywaniem dzieci nie jest łatwe, zwłaszcza w Polsce, gdzie wciąż króluje tradycyjny podział ról. To hamuje rozwój żłobków i przedszkoli oraz utrudnia kobietom robienie kariery. Wiele z nich staje przed trudnym wyborem: rodzina czy praca?

Dzieci i praca nie idą w parze

- Zdecydowana większość wybiera rodzinę, ponieważ jest świadoma, że nie podoła jednocześnie obowiązkom domowym i służbowym - mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

- Niestety mężczyzna uczestniczy zwykle w niewielkim zakresie w procesie wychowywania i opieki nad dzieckiem. Tylko sprawiedliwy podział obowiązków między obiema płciami oraz dostęp do tych samych przywilejów wyeliminują strach przed posiadaniem potomstwa – dodaje.

Firmy doceniają mamy

Na szczęście firmy zaczynają dostrzegać potrzeby kobiet. Coraz chętniej są oferowane elastyczne formy pracy, dodatkowe płatne urlopy rodzicielskie i pakiety opieki medycznej dla dzieci. Inwestuje się także w korporacyjne żłobki i przedszkola oraz specjalne pokoje dla karmiących matek.

Zdaniem rozmówczyni, dyskryminację kobiet w biznesie przełamie wprowadzenie kwot. - Większość krajów unijnych je wprowadziła. Ostatnimi czasy w Niemczech przyjęto 30-procentową. Co więcej, dyrektywa unijna nakazuje wprowadzenie kwot we wszystkich krajach Unii Europejskiej do roku 2020 – informuje ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.