Działy HR nie są gotowe na wyzwania rynku

0 0
Działy HR nie są gotowe na wyzwania rynku

Polskie działy HR, zajmujące się m.in. rekrutacją, szkoleniem czy motywowaniem pracowników, nie są do końca przygotowane na nadchodzące wyzwania rynku – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Obserwatorium Zarządzania.

Według badania, polskie działy HR koncentrują się głównie na finansowej motywacji pracowników, a zapominają często o bardziej zaawansowanych programach wspierających ich zaangażowanie w pracę. Nie kontrolują też kosztów i opłacalności inwestycji na rozwój pracowników.

„Celem każdej organizacji działającej na rynku komercyjnym jest uzyskiwanie zakładanego wyniku biznesowego. Dlatego też mierzenie tego, ile firma musi zainwestować lub zainwestowała w ludzi i procesy HR, aby zyskać podstawę do podejmowania strategicznych decyzji, wydaje się być kluczowym aspektem" - podkreśliła Fundacja Obserwatorium Zarządzania.

W opinii Fundacji, firmy powinny sprawdzać, w jakim stopniu prowadzone przez nie inwestycje są opłacalne, czy ponoszone wydatki na szkolenia i rozwój pracowników są optymalne oraz czy sprawnie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec pracowników.

Ważne jest również to, jak chętnie osoby zatrudnione w danym przedsiębiorstwie angażują się w pracę, jak często z niej odchodzą, a także na ile firmy starają się pozyskiwać nowych, wartościowych pracowników.

„Te dane to źródła efektywnej polityki personalnej, bez których realizacja jakichkolwiek projektów podnoszenia efektywności kapitału ludzkiego nie ma sensu" - wyjaśniła Fundacja.

Fundacja bada od ponad 12 lat poziom inwestycji w kapitał ludzki. „Program +Inwestor w Kapitał Ludzki+ (...) staje się projektem społeczno - gospodarczym, który ocenia rozwój inwestycji w kapitał ludzki oraz promuje profesjonalne podejście do zarządzania zasobami ludzkimi" - podkreśliła.

Program ten obejmuje bezpłatną diagnozę kluczowych wskaźników biznesowych firmy. Fundacja pyta o wyniki, jakie firma osiąga w różnych obszarach działalności, a następnie porównuje dane z wynikami firm krajowych i zagranicznych, działających na naszym rynku. „Porównanie służy nam do wyodrębnienia firm, które są faktycznym inwestorem w kapitał ludzki" - podkreślono.

To pozwala firmom - jak zaznaczyła Fundacja - by dołączyły do grona organizacji, dla których polityka personalna jest kluczowa. Przedsiębiorstwa mogą posługiwać się wówczas „najbardziej rozpoznawalnym w obszarze polityki personalnej Godłem, znanym już 4 mln pracowników".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.