Działa „na czuja”, czy jest Leonardo da Vinci? Oceniamy - jaki szef ma większe szanse

0 0
Działa „na czuja”, czy jest Leonardo da Vinci? Oceniamy - jaki szef ma większe szanse

- Jest anegdota o pięciu krokach badania na literę O: pacjenta trzeba oglądnąć, potem z nim obgadać, następnie osłuchać, a potem opukać i obmacać. Dobry szef powinien działać podobnie - mówi Andrzej Szastok, prezes Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.

Daniel Goleman, psycholog i twórca pojęcia inteligencji emocjonalnej, uważa, że można wyodrębnić sześć stylów zarządzania: demokratyczny, afiliacyjny, autorytarny, trenerski, nakazowy i procesowy. Dobra wiadomość jest taka, że każdego stylu z osobna można się nauczyć. Zła - że aby być skutecznym i przyszłościowym menedżerem, trzeba spróbować łączyć podstawy każdego stylu i implementować je zależnie od etapu, na którym jest firma.

Działania oparte na zmuszaniu, rozkazywaniu i prowadzenia autorytarnej polityki mogą wpływać negatywnie na umiejętność organizacji do reagowania na zmiany oraz na motywację pracowników. Jeśli szef przeciągnie strunę, to zamęczy personel i zatrzyma rozwój firmy.

Szefowie transformacji

- W miarę unowocześniania się firm rola szefa ewoluuje z pozycji organizatora i kontrolera, "rozdzielam robotę, płacę i wymagam" (podejście transakcyjne) do pozycji lidera, który angażuje do twórczej realizacji ambitnych celów, które związane są nie tylko z produkcja czy usługami, jakie świadczy firma, lecz także z jej rozwojem (podejście transformacyjne) - mówi Jacek Santorski, doradca i wykładowca spotkań dla liderów.

Stwierdza, że mniej się dziś mówi o kompetencjach i na nich opiera HR, a więcej o tym, że lider musi być fachowcem, który ogarnia strategię, ma odwagę podejmować decyzje, umie je wyjaśniać, odwołując się do wartości.

Szef, który jest skuteczny i nowoczesny, powinien być spójny. Zarządzać sobą, relacjami i permanentnie się uczyć. Szukać rozwiązań i pogłębiać swoją wiedzę. - Menedżerowie, których poznaję, wyczuwają, że aby konkurować innowacjami, trzeba się angażować i wspierać rozwój ludzi, a nie tylko "wyciskać wyniki" - mówi Jacek Santorski.

Szef z krwi i kości dla Jacka Santorskiego to Ewa Grenda z Roche i Wojciech Orzech z grupy kapitałowej Energa.

Szefowie renesansu

Psycholog i trener biznesu, Karol Wolski jest zdania, że szef przyszłości musi być wszechstronny niczym Leonardo da Vinci. Powinien być w stanie dostosować swój styl zarządzania do zmieniających się okoliczności oraz potrzeb zespołu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • to przecie zalezy od bardzo wielu czynników, okoliczności i specyfiki ...... i nie ma uniwersalnego wzorca pieknie pasujacego do kazdego miejsca. Tak se piszem tu co by transformersi (a znam takich;) w podniecie trendem, wiadomościa czy modą nagle przepoczwarzali sie stosowanie to tego co very popular i cool ;) Milego i slonecznego big weekendu ;)

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.