Dwadzieścia lat temu była najważniejszą osobą w firmie. Jaka jest rola sekretarki dzisiaj?

Obecnie z funkcją sekretarki wiąże się zupełnie inny zakres kompetencji, a wielość obowiązków i pełniona w firmie rola, pozwalają sprawującym je osobom na szybki rozwój i start w dalszą karierę. Czego pracodawcy oczekują od niej dzisiaj?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dwadzieścia lat temu była najważniejszą osobą w firmie. Jaka jest rola sekretarki dzisiaj?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 kwi 2015 10:29


25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sekretarki. To nieformalne święto ma na celu promowanie pracy osób na tym oraz na innych stanowiskach administracyjnych.

W ciągu ostatnich kilku lat funkcja sekretarki ulegała przewartościowaniu, którego symbolem jest zmiana nazwy stanowiska z sekretarki na asystentkę. Rola stanowiska znacznie urosła, zwiększył się także zakres pełnionych na nim obowiązków.

Głównymi zadaniami osób na stanowiskach sekretarskich i asystenckich nadal jest koordynowanie szeregu czynności administracyjnych związanych z funkcjonowaniem biura i poszczególnych osób, jak np. prezes, dyrektor, kierownik działu, ale czasem również całego zespołu.

Czytaj też: Nie tylko potrafią parzyć kawę. Jakie są bezcenne asystentki szefów?

W zakresie obowiązków asystentki leży wiele różnorodnych zadań, dzięki którym wielcy tego świata mogą prawidłowo funkcjonować w prowadzonym przez ich firmy biznesie. To ona prowadzi kalendarz szefa, umawia spotkania, dba o kwestie administracyjne, korespondencję pocztową, sporządzanie notatek podczas spotkań. Jest też często łącznikiem pomiędzy przełożonym a pozostałymi pracownikami, klientami, kontrahentami.

- Do sprawowanej przez nią funkcji typowo wspierającej doszło również samodzielne zarządzanie ważnymi kwestiami projektowymi, jak np. flota samochodowa, działania związane z polityka personalną firmy, a także kontakty z dostawcami lub przygotowywanie raportów i zestawień. Rekrutacje na stanowiska sekretarskie i asystenckie prowadzimy cały czas. Zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych pracowników w tym fachu jest olbrzymie, – komentuje Justyna Ścigler, kierownik w agencji zatrudnienia Manpower.

Czytaj też: Ile zarabia sekretarka, ile asystent prezesa, a ile specjalista ds. administracyjnych?

- Równolegle rosną też wymagania wobec zatrudnianych osób a zdobycie posady asystentki w firmie o znanej marce nie jest rzeczą prostą, choć wartą zachodu. W zależności od posiadanego doświadczenia, umiejętności i skali przedsiębiorstwa, zatrudnieni na tym stanowisku mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie rzędu od 2500 do 8000 zł brutto. W przypadku wyspecjalizowanych asystentek w firmach takich jak kancelarie prawne lub firmy konsultingowe stawki idą w górę, sięgając nawet do ok. 10 000 zł brutto – ocenia Ścigler.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.