Dostęp do kapitału problemem kobiet prowadzących własne firmy

Kobiety są właścicielkami od jednej czwartej do jednej trzeciej firm działających na całym świecie. Warunkiem zwiększenia liczby kobiet w biznesie jest polityka promująca ich przedsiębiorczość, prowadzona przez rządy krajów przy wsparciu organizacji społecznych oraz biznesowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dostęp do kapitału problemem kobiet prowadzących własne firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 kwi 2015 10:29


Jak wskazuje tegoroczny raport Deloitte i BIAC „Putting all our Ideas to Work: Women and Entrepreneurship” istnieje wiele cech charakteru oraz kompetencji, decydujących o tym, czy ktoś osiągnie sukces w biznesie. Są to wiedza, kreatywność, dynamizm oraz pewność siebie. Są one wspólne zarówno dla kobiet i mężczyzn.

- Jest jednak także szereg cech, które odróżniają biznes prowadzony przez kobiety. Ze względów rodzinnych większość kobiet otwiera firmy znacznie później niż mężczyźni. Posiadanie dzieci i rodziny determinuje także ilość czasu, który mogą poświęcić pracy. Spośród kobiet, pracujących na własny rachunek, aż 22 proc. pracuje mniej niż 40 godzin tygodniowo. Wśród mężczyzn, będących w tej samej sytuacji, ten odsetek sięga jedynie 10 proc. – mówi Iwona Georgijew, partner w Deloitte, liderka Klubu SheXO.

Czytaj też: Dwie trzecie Polaków uważa, że własna firma to dobra ścieżka kariery

Zdaniem autorów raportu kobiety koncentrują się na branżach, które obecnie są mniej atrakcyjne dla inwestorów. W sektorze nowoczesnych technologii i oprogramowania jest mniej właścicielek firm niż w takich branżach jak moda, handel detaliczny, edukacja, zdrowie czy usługi związane z gospodarstwem domowym.

Kobiety rzadziej też zatrudniają pracowników. Robi to aż jedna trzecia mężczyzn-przedsiębiorców i jedynie jedna piąta kobiet. Kobiety są lepiej wykształcone. Spośród kobiet-właścicielek firm 33 proc. ma wykształcenie wyższe, u mężczyzn ten odsetek był niższy o 6 pp.

Jak wskazuje raport Deloitte kobiety, otwierające swój biznes, dysponują zwykle niższym kapitałem niż mężczyźni. Korzystają najczęściej z pieniędzy rodziny lub własnych oszczędności. Rzadziej też się zadłużają. Z danych OECD z 16 krajów europejskich wynika, że 27 proc. kobiet, prowadzących własne firmy, w ciągu dwóch ostatnich lat, nie korzystało z kredytów. Dla mężczyzn odsetek ten wynosił 20 proc.

Czytaj też: Kobiety same utrudniają sobie drogę na szczyt

- Dostęp do kapitału to problem przedsiębiorców na całym świecie, ale dla kobiet wydaje się być on znacznie bardziej dotkliwy niż dla mężczyzn. Fakt, że kobiety napotykają trudności w rozwoju swoich

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.