Doradca restrukturyzacyjny - czy nowy zawód zdobędzie popularność?

0 0
Doradca restrukturyzacyjny - czy nowy zawód zdobędzie popularność?
Przedsiębiorca w sytuacjach podbramkowych może skorzystać z usług eksperta. (Fot.: mat. pras.)

• W 2015 r. sądy ogłosiły upadłość o 10 proc. mniejszej liczby firm niż w 2014. Do przyczyn kryzysów zaliczyć można m.in. bierną postawę zarządów wobec narastających problemów.
• Od niedawna przedsiębiorca w sytuacjach podbramkowych może jednak skorzystać z usług doradcy restrukturyzacyjnego.

W ostatnich latach liczba ogłaszanych w Polsce upadłości ma tendencję spadkową. Z danych Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, że w 2015 roku sądy gospodarcze ogłosiły niewypłacalność 737 firm, co daje wynik niemal o 10 proc. lepszy niż w 2014 roku. Szczególnie głośne były upadłości związane z podmiotami prowadzącymi działalność budowlaną.

– Przedsiębiorcy proponują kontrahentom wyśrubowane warunki umowy, których potem nie są w stanie spełnić. A tak prowadzona działalność to prosta droga do upadłości. Na konkurencyjnym rynku trwa bowiem zacięta walka o klienta – tłumaczy dr hab. prof. Akademii Leona Koźmińskiego Tomasz Szanciło, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Do najczęstszych źródeł poważnych kryzysów w przedsiębiorstwach zaliczyć należy przede wszystkim posiadanie niedostatecznych środków finansowych, brak zapłaty należności przez dłużników, załamanie popytu, małą atrakcyjność rynkową w stosunku do konkurencji czy destabilizację związaną z odejściem kluczowych pracowników. Jednak to bierna postawa wobec narastających problemów sieje największe spustoszenie wśród przedsiębiorców.

– Nie zawsze liczba upadłości jest prostym odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej w kraju. Nawet w okresach koniunktury gospodarczej, gdy wydawałoby się, że przedsiębiorcy mają doskonałe warunku do rozwoju, część firm nie jest w stanie udźwignąć presji konkurencji – dodaje Cezary Zalewski, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego, sędzia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy.

Druga szansa

Obecnie skutecznym narzędziem, pozwalającym uniknąć likwidacji wielu rodzimych firm, ma stać się nowe prawo restrukturyzacyjne, które wykorzystuje politykę drugiej szansy. Ustawa Prawo restrukturyzacyjne weszła w życie 1 stycznia 2016 roku.

Zmienione przepisy przewidują chociażby zachowanie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa, miejsc pracy i potencjału gospodarczego poprzez zmodyfikowanie struktury zobowiązań, zatrudnienia i majątku czy współpracę z wierzycielami.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.