Dokumenty pracownicze będą przechowywane krócej? Morawiecki chce skrócenia do 10 lat

Z 50 do 10 lat - takiego skrócenia okresu przechowywania przez firmy dokumentów pracowniczych chce Mateusz Morawiecki. Napotkał jednak silny opór urzędników.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dokumenty pracownicze będą przechowywane krócej? Morawiecki chce skrócenia do 10 lat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

9 wrz 2016 8:54


Propozycja znacznego skrócenia okresu obowiązkowego przechowywania przez pracodawców wszelkich akt i dokumentów potwierdzających zatrudnienie jest bardzo ważnym elementem planu Morawieckiego. Obecnie okres ten w Polsce jest najdłuższy w Europie. Ministerstwo Rozwoju zaproponowało skrócenie tego czasu i umożliwienie przechowywania akt również w formie elektronicznej - pisze "Puls Biznesu".

Czytaj też: Biurokracja utrudnia życie młodym biznesmenom

Ministerstwo pracy twierdzi jednak, że projekt zmniejszy możliwość korzystania z dowodów, jakimi są akta pracownicze, co ograniczy skuteczność dochodzenia świadczeń emerytalno-rentowych. Z kolei jeden z wiceministrów spraw wewnętrznych postuluje, aby w przypadku policji, BOR, straży pożarnej i granicznej okres przechowywania akt był nie krótszy niż 30 lat. Ministerstwo Finansów również uważa, że 10-letni okres jest zbyt krótki, proponując przynajmniej 20-letni. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego twierdzi z kolei, że dokumentacja pracownicza powinna być przechowywana co najmniej przez 25 lat - informuje "Puls Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.