Dodatkowe dni wolne to straty dla pracodawcy?

0 0
Dodatkowe dni wolne to straty dla pracodawcy?
Pula 12 ustawowych, dodatkowych dni wolnych od pracy w Polsce wcale nie jest czymś wyjątkowym i plasuje nas w unijnej średniej (fot.pixabay.com)

Organizacje pracodawców co pewien czas wszczynają larum i narzekają na straty, jakie polskiej gospodarce przynoszą dodatkowe dni wolne od pracy i długie weekendy. Czy rzeczywiście Polacy wypoczywają więcej niż pozostali Europejczycy?

Ostatnia majówka nie była dla nas zbyt łaskawa – większość z nas mogła liczyć na 3 dni wolnego, z czego dwa przypadły w sobotę i niedzielę więc mogliśmy zapomnieć o długim weekendzie. W kolejnych miesiącach, podczas przerw świątecznych, sytuacja również nie wygląda najlepiej – tegoroczny kalendarz nie jest zbyt łaskawy dla osób, które lubią celebrować długie weekendy. Przykładowo 26 grudnia wypada w tym roku w sobotę, a 1 listopada w niedzielę.

Czy 12 dodatkowych, pozaurlopowych dni wolnych w roku, to rzeczywiście tak dużo? 40-godzinny tydzień pracy obowiązujący w Polsce plasuje nas w gronie jednych z najbardziej pracowitych narodów w Europie. Przykładowo Holendrzy pracują w tygodniu średnio 29 godzin, Duńczycy i Norwegowie 33 godz., Irlandczycy 34 godz., a Niemcy, Szwajcarzy i Belgowie po 35 godzin. Z danych OECD wynika, że dłużej od Polaków w Europie pracują Grecy – w tygodniu średnio po 42 godziny.

Cypryjczycy lubią świętować, a Niemcy urlopować

Okazuje się, że pula 12 ustawowych, dodatkowych dni wolnych od pracy w Polsce wcale nie jest czymś wyjątkowym i plasuje nas w unijnej średniej. Na szczycie tego rankingu znajdują się Cypryjczycy, którzy mogą liczyć na 17 dodatkowych dni wolnych. W Bułgarii, na Węgrzech i Łotwie takich dni jest natomiast 15. Pod tym względem, w najgorszej sytuacji w Europie są Anglicy i Hiszpanie – w tych krajach dodatkowych, ustawowych dni wolnych od pracy poza urlopem, jest zaledwie 8. Na mniejszą, niż w Polsce ilość wolnych dni mogą również liczyć np. Holendrzy i Grecy (10 dni).

Okazuje się więc, że dodatkowy wypoczynek i długie weekendy nie są wcale polską domeną. Co więcej, pracownicy w niektórych krajach europejskich mogą też liczyć na dłuższe, niż w Polsce urlopy. Tak dzieje się np. w Niemczech i w Austrii, gdzie pula urlopu wynosi średnio 30 dni.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • A najpracowitszym narodem w Europie są Grecy. Bzdura.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.