wnp.pl

Dobre perspektywy dla zatrudnienia w branży czystości i ochrony

0 0
Dobre perspektywy dla zatrudnienia w branży czystości i ochrony

Analiza rynku pokazuje, że sektor usług utrzymania czystości i ochrony może mieć przed sobą dobre perspektywy, zakładające m.in. opcję zwiększenia zatrudnienia w tych dwóch branżach. Niemal 4 proc. pracujących Polaków znajduje zatrudnienie w firmach sprzątających, u producentów bądź dystrybutorów z branży usług utrzymania czystości, czy też w spółkach zajmujących się fizyczną i techniczną ochroną osób i mienia.

Polska Izba Gospodarcza Czystości oraz Polska Izba Ochrony nie ma wątpliwości, że branże te zatrudniające aktualnie około 600 tys. pracowników stanowią naturalny bufor dla gospodarki narodowej w zakresie minimalizowania negatywnych skutków zwolnień na polskim rynku pracy. Jest to możliwe m.in. dzięki zatrudnianiu na dużą skalę personelu z różnych sektorów i branż, jak również osób słabo wykształconych o niskich kompetencjach zawodowych.

Marek Kowalski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości twierdzi, że punktem wyjścia do zmiany sytuacji na rynku pracy jest konstruktywny dialog, ale nie tylko na linii pracownik - pracodawca, a przede wszystkim w układzie: przedsiębiorca - regulator rynku.

- Niewiele uda się zrobić bez wsparcia instytucji rządowych w zakresie promowania inicjatyw i praktyk zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy. Dlatego tak ważne w dzisiejszych czasach staje się partnerstwo publiczno-prywatne. Ze strony instytucji branżowych mogę zapewnić, że nasz sektor - skupiający przede wszystkim pracowników o niskim i średnim stopniu wykształcenia i przy tym często w wieku przedemerytalnym stanowi doskonałą przeciwwagę dla rynku pełnego młodych i już na starcie bezrobotnych absolwentów uczelni wyższych, dla których od lat brakuje pracy. Dlatego będziemy walczyli o to, by nieprzychylne przedsiębiorcom regulacje prawne nie zaprzepaściły potencjału rynkowego i gospodarczego, którym dysponujemy - dodał prezes Izby.

Polska Izba Gospodarcza Czystości to instytucja zrzeszająca ponad 100 firm sprzątających, producentów, dystrybutorów oraz firmy szkoleniowe i consultingowe branży czystościowej w Polsce. PIGC powstała w październiku.

Z kolei Polska Izba Ochrony zrzesza i reprezentuje firmy z branży fizycznej i technicznej ochrony osób i mienia z terenu całej Polski. Jednym z celów działalności PIO jest reprezentowanie i ochrona interesów gospodarczych i zawodowych zrzeszonych w Izbie podmiotów w zakresie ich działalności wytwórczej, handlowej i usługowej, w tym szczególnie wobec organów państwowych.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.