Dlaczego szefowie inaczej traktują pracownika kobietę, a inaczej mężczyznę?

Szefowie kobiet w Polsce mniej wiedzą o ich pracy, w związku z czym nie są w stanie wyciągnąć właściwych wniosków. W efekcie nie są w stanie właściwie ich wynagradzać, proponować szkoleń, pomagać w rozwoju, a potem promować w organizacji, aż do najwyższych stanowisk - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego szefowie inaczej traktują pracownika kobietę, a inaczej mężczyznę?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

3 paź 2017 8:25


• Kobiety uważają, że są mniej sprawiedliwie i rzadziej oceniane przez swoich szefów niż mężczyźni - wynika z badań.

• Otrzymują też mniej sprawiedliwe wynagrodzenia.

• Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, jeśli spojrzymy na niematerialną część wynagrodzenia, czyli np. awans w pracy.

Z wyników badań można wywnioskować, że w Polsce szefowie kobiet mniej wiedzą o ich pracy, w związku z czym nie są w stanie wyciągnąć właściwych wniosków. W efekcie nie są w stanie właściwie ich wynagradzać, proponować szkoleń, pomagać w rozwoju, a potem promować w organizacji aż do najwyższych stanowisk - opisuje dr Hanna Kinowska z SGH.

Naukowcy z SGH przeprowadzili badania na reprezentatywnej grupie pracujących polskich internautów, badając różne aspekty przywództwa w firmach. Analiza różnic w odpowiedziach kobiet i mężczyzn pokazała, że kobiety są zarządzane inaczej niż mężczyźni, choć nie we wszystkich aspektach.

"Kobiety wskazały na kilka aspektów różniących ich przełożonych od szefów zarządzających mężczyznami. Można wyciągnąć wniosek, że szefowie inaczej zachowują się w stosunku do kobiet niż do mężczyzn. Najważniejsza różnica dotyczyła sprawiedliwej oceny. Kobiety przyznały, że są mniej sprawiedliwie oceniane przez swoich szefów niż mężczyźni" - dodała ekspertka.

Czytaj też: Kobietom brakuje pewności siebie. Także w walce o zarobki i awans

Badane kobiety przyznały również, że otrzymują mniej sprawiedliwe wynagrodzenia, a także, że nie są na bieżąco oceniane w porównaniu z mężczyznami.

Dr Kinowska przypomniała, że z danych GUS o wynagrodzeniach, publikowanych co dwa lata, wynika, że kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają w Polsce średnio o 17 proc. mniej niż mężczyźni.

"Można powiedzieć, że to niedużo, bo w Stanach Zjednoczonych kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają o 25 proc. mniej niż mężczyźni. Natomiast jeśli spojrzymy na rodzaje stanowisk, to na tych najwyżej wynagradzanych w Polsce - na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych - kobiety także zarabiają średnio o 1/4 mniej niż mężczyźni" - dodała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

znafca 2017-10-03 11:16:08

Kobiety narzekały i narzekac będą bo taka mają naturę. Oczywiście teraz facet nie rozumie pracy kobiet no to ciekawe. Jak jest jakaś praca do wykonania to nie ma różnicy kto ją wykonuje poprostu trzeba coś zrobić i tyle. Jkaby kobiety nie brały tyle wolnego i w pracy zamiast na plotkowaniu skupiały się na wykonywaniu zadań to by szybciej awansowały i lepiej zarabiały ot cały sekret.