Dla połowy Polaków komórka służbowa to smycz, z którą chętnie rozstaliby się

Jeszcze kilka lat temu służbowy telefon komórkowy był dodatkiem, który ceniło sobie wielu pracowników. Był to symbol prestiżu i wartość dodana do stanowiska pracy. Jak jest teraz?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dla połowy Polaków komórka służbowa to smycz, z którą chętnie rozstaliby się

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 cze 2015 13:28


Z badania ankietowego przeprowadzonego przez serwis pracy Praca.pl wynika, że blisko połowa użytkowników serwisu nie ceni sobie telefonu komórkowego jako dodatku do pracy. Badani uważają ją za smycz, której najchętniej by się pozbyli. Skąd taka niechęć do telefonu, który dawniej był symbolem dbania o pracownika i dodawał mu prestiżu?

Odpowiedź można znaleźć w ostatnim badaniu Randstad Workmonitor Global June 2015, z którego wynika, że 63 proc. polskich pracowników czuje, że musi pozostawać dostępna dla pracodawcy poza godzinami pracy.

Czytaj też: Technologie mobilne w pracy. Ułatwiają ją i przyspieszają

Co ciekawe, znaleźliśmy się na 9 miejscu spośród badanych krajów, ale wśród krajów europejskich tylko pracodawcy z Portugalii i Włoch – według pracowników - oczekują dyspozycyjności w większym stopniu niż pracodawcy w Polsce (odpowiednio 73 proc. i 67 proc.). Średnia dla badanych krajów to 57 proc.

Jeśli chodzi o konieczność bycia pod telefonem to również przodujemy. Z raportu wynika, że telefon na wakacjach musi odebrać 60 proc. polskich pracowników – pod tym względem, wśród krajów Europy zajęliśmy „zaszczytne” pierwsze miejsce. Jednocześnie jesteśmy krajem, w którym największemu odsetkowi pracowników przeszkadza konieczność bycia ciągle do dyspozycji pracodawcy – tylko 41 proc. pracowników w Polsce nie ma nic przeciwko temu. Średnia dla wszystkich krajów to 56 proc.

Pracownik „pod telefonem” – za wynagrodzeniem czy bez?

Przepisy Kodeksu pracy mówią wyraźnie – „Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur).” (Art. 151 K.P), ale jednocześnie „Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy.” (Par 2. Art. 151 K.P).

Czytaj też: Vouchery na wakacje i karty na paliwo. O takich benefitach marzą Polacy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.