Deloitte: rośnie poziom optymizmu wśród dyrektorów finansowych w Polsce

Rośnie poziom optymizmu wśród dyrektorów finansowych w Polsce - wynika z przedstawionego badania firmy doradczej Deloitte.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Deloitte: rośnie poziom optymizmu wśród dyrektorów finansowych w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

14 lis 2017 22:35


"Poziom optymizmu netto (różnica osób wskazujących na poprawę sytuacji ekonomicznej i odsetek mówiących o jej pogorszeniu) wśród dyrektorów finansowych w Polsce znacząco rośnie. Obecnie wynosi on 26 proc., podczas gdy pół roku wcześniej było to 17 proc. Oznacza to, że liczba firm, które wierzą, że ich perspektywy ekonomiczne w roku 2018 będą lepsze niż w roku 2017 jest większa niż tych, którzy myślą odwrotnie" - poinformowano.

Według ekspertów Deloitte poprawa nastrojów nastąpiła w całej Europie, poza Wielką Brytanią.

Jak wskazano, w Polsce istotnie zmalało poczucie niepewności gospodarczej. Jej poziom w drugiej połowie 2017 roku gwałtownie spadł i powrócił do poziomu z przełomu lat 2014-15. "Aż 80 proc. dyrektorów finansowych (CFO) uważa, że mamy do czynienia z niskim lub normalnym poziomem niepewności. Zaledwie 20 proc. uważa, że jest on wysoki - to spadek o 51 pp. w stosunku do badania sprzed pół roku" - napisano.

Według ekspertów ocena poziomu niepewności zmieniła się również w Europie, ale nie aż tak mocno jak w Polsce.

Autorzy badania wskazują też, że 70 proc. przedsiębiorstw w Polsce planuje w roku 2018 wzrost przychodów, a 53 proc. również wzrost marż. Mniej niż 15 proc. zakłada niewielki spadek w przychodach lub rentowności. Według ekspertów to bardzo dobry sygnał wskazujący, że przedsiębiorstwa w Polsce są coraz silniejsze i stabilne finansowo. "Rok 2018 będzie kolejnym rokiem wzrostu inwestycji. 49 proc. przedsiębiorstw planuje ich wzrost w porównaniu do 53 proc. pół roku temu i 50 proc. rok temu" - ocenili.

Deloitte CFO Survey to badanie opinii dyrektorów finansowych (CFO) największych firm w Europie. W najnowszej edycji, przeprowadzonej w okresie od września do października br., przebadano blisko 1600 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.