Deloitte: Członkowie polskich rad nadzorczych muszą się rozwijać i profesjonalizować

0 0
Deloitte: Członkowie polskich rad nadzorczych muszą się rozwijać i profesjonalizować
For. shutterstock

Oprócz funkcji kontrolnej organy nadzorcze powinny także aktywnie wpływać na rozwój firmy. Od 2015 roku w Polsce będzie obowiązywać prawo wprowadzające możliwość karania członków rad nadzorczych sankcjami finansowymi do wysokości 2 mln euro.

Mimo, że po globalnym kryzysie gospodarczym znacznie wzrosła rola zarządzania ryzykiem, to aż w 63 proc. badanych przez firmę doradczą Deloitte rad nadzorczych organizacji z całego świata, nie ma komitetów odpowiedzialnych za ten obszar.

W niektórych krajach (Australia, Brazylia, Meksyk, Singapur, Wielka Brytania i USA) wymogi regulacyjne precyzują konieczność powołania komitetów ryzyka w pewnych typach firm. Jak pokazało badanie Deloitte są one standardem w sektorze instytucji finansowych (FSI), spośród których aż 88 proc. posiadało wydzielone komitety odpowiedzialne za ryzyko.

Czytaj też: W Polsce rady nadzorcze bardziej radzą niż nadzorują

- Członkowie rad nadzorczych mają świadomość, że istnieje luka, którą należy jak najszybciej zapełnić. Aż 85 proc. badanych uważa, że rady nadzorcze w obszarze strategii ryzyka mają do odegrania aktywną rolę. Rok wcześniej odpowiedź ta uzyskała o 12 pp. mniej. Oznacza to, że świadomość problemu rośnie. Także w Polsce Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje od rad nadzorczych udziału w ustalaniu strategii dotyczącej zarządzania i monitorowania ryzyka, a także nadzoru nad skutecznością zarządzania ryzykiem – mówi Dorota Snarska-Kuman, partner w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

Jednym ze skutków globalnego kryzysu finansowego jest większa kontrola właścicielska. Nie dziwi więc fakt, że członkowie rad nadzorczych oczekują wzmocnienia swoich kontaktów z udziałowcami. Taką odpowiedź wskazało niemal 70 proc. badanych, o 6 pp. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj też: Rada nadzorcza powołuje zarząd, ale HR-owiec w niej niepotrzebny

Według raportu Deloitte „Liderzy na dziś. Liderzy na jutro”, w którym oceniany był poziom kompetencji przywódczych członków rad nadzorczych, wynika, że środowisko biznesowe ocenia go jako niższy od oczekiwanego. Tylko umiejętności przywódcze związane z nastawieniem na wzrost wartości firmy i perspektywę finansową zostały ocenione na wysokim poziomie (obie kompetencje zebrały nieco powyżej 60 proc. pozytywnych opinii).

Wyniki badania wskazują natomiast na deficyt w kompetencjach związanych z przyjmowaniem szerokiej perspektywy (46 proc. menedżerów ocenia poziom tej umiejętności jako przeciętny i niski oraz bardzo niski) i budowaniem firmy opartej na wartościach (blisko 60 proc. ocenia ją jako przeciętną, niską i bardzo niską).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Pseudonaukowe dywagacje. Karanie członków rad nadzorczych? To tak, jak karać wałacha nominowanego na rozpłodnika w stadninie. Można go bić, nie dać mu jeść, pić, lub wysłać do seksuologa na kurs szkoleniowy. Nic nie pomoże. Tu musi być ogier z jajami, a nie kastrat. Nieudaczników trzeba natychmiast odwołać, to wszystko, a nie czekać, aż narobią szkód. Niech sobie SAMI szukają pracy odpowiedniej do swoich "kwalifikacji" kastratów. Karać trzeba tych, którzy mianują wałachów na stadników. W ten sam sposób: NDB - (Noga, D,,a, Brama). A nie pod partyjnym parasolem przenoszenie ich z jednej synekury na inną na koszt Narodu. .
  Jeszcze jeden bełkot Deloitte.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.