Delegacje służbowe - podróżujący chcą większej samodzielności

Zgodnie z wynikami badania firmy Amadeus pracownicy wyjeżdżający na delegacje chcą większej samodzielności i uproszczenia firmowych procedur. Większość badanych zna politykę podróży swojej firmy, ale część przyznaje, że nie zawsze przestrzega jej zasad.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Delegacje służbowe - podróżujący chcą większej samodzielności

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

5 paź 2015 11:56


Firma Amadeus, dostawca rozwiązań informatycznych podnoszących efektywność podróży, opublikowała wyniki badania opinii pracowników polskich firm i instytucji na temat delegacji służbowych. Wskazują one, że pracownicy są gotowi samodzielnie organizować sobie wyjazdy, ale jednocześnie oczekują, że proces ten będzie przebiegać w sposób szybki i prosty.

W czasie podróży cenią taki dobór miejsca noclegu i środków transportu, który pozwoli im w efektywny sposób wykorzystać czas wyjazdu na spotkania służbowe. Jednocześnie przyznają, że nie zawsze przestrzegają wymaganej przez pracodawcę polityki podróży. Lubią też łączyć służbowe i prywatne cele wyjazdów oraz przedłużać delegacje, żeby mieć czas na zwiedzanie.

Kierownicy i dyrektorzy

Jako wyjeżdżający służbowo najczęściej były wskazywane osoby na stanowiskach kierowniczych. Aż 6 na 10 badanych przyznało, że zarządza zespołem. W delegacje najczęściej wyjeżdżają kierownicy (29 proc. respondentów), dyrektorzy (16 proc.) lub prezesi (5 proc.).

Pracownicy pełniący inne funkcje - specjaliści, przedstawiciele handlowi czy inspektorzy, znajdują się natomiast w mniejszości, co potwierdza, że osoby znajdujące się wyżej w hierarchii podróżują służbowo relatywnie częściej.

Częstotliwość i czas trwania wyjazdów

Jeśli chodzi o częstotliwość delegacji, pracownicy deklarują, że podróżują najczęściej kilka razu w roku (53 proc. odpowiedzi). Pracowników wyjeżdżających częściej jest stosunkowo mniej – 17 proc. jest w delegacji średnio raz na miesiąc, a 30 proc. – kilka razy w miesiącu.

Wyjazdy są też najczęściej krótkie – zazwyczaj trwają jeden dzień bez noclegu (39 proc.) lub dwa dni z noclegiem (38 proc.). Zdecydowana większość to podróże krajowe - 82 proc. badanych deklaruje, że wyjeżdża w różne miejsca w Polsce, 30 proc. – że podróżuje na terenie Unii Europejskiej, a zaledwie 6 proc. – że dociera w inne regiony świata.

Czytaj też: Jak oszczędzić na delegacjach? Najlepiej zatrudnić menadżera podróży

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.