Czy polscy pracownicy gigantów technologicznych powinni się bać?

0 0
Czy polscy pracownicy gigantów technologicznych powinni się bać?

Siemens, Toschiba, Cisco, BlackBerry, Osram i Alcatel-Lucent – szykują restrukturyzacje oddziałów. W Polsce też?

Od kilku tygodni przez biznesowe media przetacza się informacja, że pięć koncernów z branży zaawansowanych technologii zamierza w najbliższym czasie zwolnić dziesiątki tysięcy pracowników.

Redukcje zapowiedziały centrale firm: Osram (pracę ma w kilka lat stracić 8,5 tys. osób - w najbliższym czasie głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie), BlackBerry (4 tys. osób - aż 40 proc. wszystkich pracowników), Cicso (4 tys. osób), Toschiba (3 tys. osób) oraz Alcatel-Lucent (15 tys. osób).

Część firm mających oddziały w Polsce tłumaczy, że jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać wpływ tych zapowiedzi na ewentualne decyzje kadrowe w naszym kraju. Ale jest też trochę konkretów.

Siemens: nie będzie 15 tys. zwolnień

Największy z koncernów ograniczających zatrudnienie Siemens AG miał zapowiedzieć zwolnienie 15 tys. z 370 tys. wszystkich swoich pracowników. Jedna trzecia redukcji miałaby dotyczyć rynku niemieckiego.

Zdaniem rzecznika prasowego Siemensa Olivera Santena, zmiany mają objąć tam 2 tys. pracowników sektora przemysłowego oraz po 1,4 tys. zatrudnionych w działach energetyki oraz infrastruktury miejskiej.

Według źródeł, na które powołuje się Bloomberg, jeszcze rok temu w ramach programu oszczędnościowego, jaki miał ułatwić firmie konkurencję z innymi gigantami rynku - General Electric i ABB - Siemens planował restrukturyzację 8 tys. miejsc pracy. O podwojeniu liczby zwolnionych miał zadecydować nowy CEO firmy, Joe Kaeser.

Centrala Siemensa nie ujawnia, czy redukcja zatrudnienia dotknie pracowników w innych krajach Europy. Obecnie aż 89 proc. obrotów Siemensa tworzą jego oddziały poza Niemcami - głównie w Europie i Ameryce Północnej.

Kinga Jabłonowska z polskiego oddziału Siemensa precyzuje jednak, że podawana przez media liczba 15 tys. nie oznacza, że tyle osób straci pracę.

- Liczba ta dotyczy programu wdrażanego w firmie już od dwóch lat - mówi portalowi PulsHR. - Jest on związany z koncentrowaniem się na najważniejszych dla nas segmentach rynku oraz restrukturyzacją. W niektórych segmentach rynku zmieniamy strategię. Nie oznacza to jednak zwolnień. Część firm, w których dotąd miał udziały Siemens, zostanie wyodrębniona. 15 tysięcy to liczba osób, które po prostu przestają być formalnie pracownikami Siemensa.

Zmiany w Siemensie trwają już od dwóch lat i firma w większości ma je za sobą. Niemiecki gigant technologiczny pozbył się m.in. udziałów w firmie Nokia Siemens Networks (obecnie: Nokia Solutions and Networks), wycofuje się też z firmy Osram.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.