Czy MŚP pokona korporacje i zdobędzie najlepszych pracowników?

Co roku kierunki informatyczne oraz inżynieryjno-techniczne kończy ponad 42 tysiące absolwentów. Czy MŚP mają szansę wygrać z korporacjami i przyciągnąć młodych i zdolnych specjalistów?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy MŚP pokona korporacje i zdobędzie najlepszych pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

27 lis 2014 10:03


Zdecydowana większość, bo aż 99,8 procent z funkcjonujących w Polsce 1,8 mln firm to małe i średnie przedsiębiorstwa. Na rynku usług i produktów niejednokrotnie konkurują z globalnymi korporacjami.

Czytaj też: Duże firmy podkradają pracowników z sektora MŚP

Coraz częściej mają także do zaoferowania inną niż w korporacjach kulturę organizacyjną, która może być kluczowa podczas rekrutacji najlepszych specjalistów. To ważne, szczególnie w branży takiej jak automatyka i robotyka – co roku kierunki informatyczne oraz inżynieryjno-techniczne kończy przecież ponad 42 tysiące absolwentów.

Niektóre z polskich firm mogą przyciągać potencjalnych pracowników atutami, których nie posiadają nawet światowi giganci biznesu. Specyfika małych i średnich przedsiębiorstw pozwala m.in. na umożliwienie członkom zespołu wpływu na wartości, normy, a nawet sposoby zarządzania. Nie zawsze jest to możliwe w przypadku większych struktur. Tymczasem sytuacja, w której wszystkich zasad nie narzucają osoby z managementu, ale część wypracowują wspólnymi siłami pracownicy, może korzystnie wpływać na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

- Duże korporacje, ze względu na skalę działania czy procedury, często z góry narzucają schematy. Mniejsze firmy mogą pozwolić sobie na poświęcenie klientowi czasu i na większą elastyczność we współpracy. Strategia konkurowania w oparciu o wiedzę i budowanie trwałych relacji z klientami nie mogłaby się powieść bez odpowiednich ludzi. To oni są siłą organizacji i jednym z kluczy do przewagi konkurencyjnej. Przedsiębiorstwa z obszaru MSP powinny więc odpowiednio motywować pracowników i dawać im szansę na aktywne współuczestniczenie w tworzeniu kultury organizacyjnej - mówi Stefan Życzkowski, prezes Astor, polskiej firmy z branży automatyki i robotyki.

Czytaj też: Brzoska: Tak długo jak ja jestem w firmie, nie stanie się ona typową korpo

Można to zrobić m.in. poprzez system benefitów, które są już standardem. MŚP mogą zaoferować swoim pracownikom m.in.: dofinansowanie studiów podyplomowych, bezpłatne uczestnictwo w zajęciach z języka angielskiego, świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz te mniej oczywiste jak finansowanie wyjść kulturalnych i aktywności sportowych czy pożyczki zwrotne na cele mieszkaniowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.