Czechowicz: Polscy przedsiębiorcy są innowacyjni, ale brakuje im właściwego warsztatu

- Nasi przedsiębiorcy muszą się też zmierzyć z takimi ograniczeniami, jak emigracja potencjalnych pracowników, czyli wykształconych, przedsiębiorczych Polaków, czy też brak dostępu do kadr z doświadczeniem za granicą - mówi Tomasz Czechowicz, prezes i założyciel MCI Management.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czechowicz: Polscy przedsiębiorcy są innowacyjni, ale brakuje im właściwego warsztatu

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

10 lip 2015 19:21


Wciąż znajdujemy się w ariergardzie europejskich rankingów, traktujących o wprowadzaniu innowacji w życie. Administracja tłumaczy to m.in. opóźnieniem w gromadzeniu danych ("dziś jest już inaczej") czy niedoskonałościami w wykazywaniu przez firmy wydatków na B+R. A jak sytuację widzi pan - biznesmen praktyk?

Tomasz Czechowicz, prezes i założyciel MCI Management: - Rocznie analizuję setki projektów z dziedziny nowych technologii - wiele ma polski rodowód. Wnioski są jednoznaczne: polscy przedsiębiorcy są innowacyjni, ale brakuje im właściwego warsztatu, by swe plany przekuć w realny, zyskowny biznes. Oczywiście, pomysły na bardzo wczesnym etapie rozwoju mogą liczyć na wsparcie funduszy podwyższonego ryzyka, ale nawet one nie przystępują do projektu, który nie ma przygotowanego jasnego biznesplanu, zawierającego projekcję finansową.

Nasi przedsiębiorcy muszą się też zmierzyć z takimi ograniczeniami, jak emigracja potencjalnych pracowników, czyli wykształconych, przedsiębiorczych Polaków, czy też brak dostępu do kadr z doświadczeniem za granicą. Szwankuje również system pomocy państwa, które powinno otoczyć opieką innowacyjne przedsiębiorstwa i zadbać o ich promocję za granicą.

Cały wywiad z Tomaszem Czechowiczem znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.