Czas to pieniądz, więc dlaczego menedżerowie go trwonią?

0 0
Czas to pieniądz, więc dlaczego menedżerowie go trwonią?

Nie można go cofnąć ani kupić. Nie daje się go niczym zastąpić i nieustannie upływa. Jak zatem sprawić, aby mieć więcej czasu na obowiązki zawodowe?

Zdaniem Anny Sobik, konsultanta PEP-IBT Polska, jednym z wielu powodów trwonienia czasu przez menedżerów jest odkładanie czegoś na później, zwłaszcza jeśli tego nie lubią. Wtedy robią się zaległości.

Menedżerowie bardzo często mają poczucie, że są zasypani obowiązkami i nie dadzą rady zrobić wszystkiego, dlatego odkładają zadania na później. Aby obniżyć poziom stresu i zdobyć kontrolę nad swoim czasem i obowiązkami, specjalistka PEP-IBT Polska poleca system Personal Efficiency Program (PEP).

- PEP to system, którego wszystkie elementy obracają się wokół jednej zasady "do it now" - robić wszystko od razu. Jeśli w danej chwili nie możemy wykonać jakiegoś działania, to podejmijmy od razu decyzję, kiedy do niego powrócimy. Za pomocą PEP menedżerowie, konsultanci i pracownicy każdego innego szczebla uczą się, jak wykonywać swoje obowiązki szybciej i skutecznej - tłumaczy Sobik.

Maciej Sasin, coach i konsultant Akademii Rozwoju Kompetencji, wykonuje dane zadanie od razu, gdy może zastosować zasadę dwóch minut, polegającej na natychmiastowym wykonywaniu czynności, które zajmują mało czasu - nie więcej niż dwie minuty. Może to być szybka odpowiedź na maila lub podjęcie decyzji ważnej dla pracownika. Kiedy zostaną odłożone na później, mogą zostać zapomniane.

Planuj i ustalaj priorytety

Anna Sobik tłumaczy, że mimo tego, iż menwdżerowie mają duży wpływ na swój czas pracy, to bardzo mało planują.

- Odłożonymi na bok sprawami chcą zająć się w wolnym czasie, którego zazwyczaj nie mają. Warto planować i ustalać priorytety - mówi Sobik.

Jedną z popularnym metod zarządzania czasem jest system Davida Allena „Getting things done" (GTD). Jego głównym założeniem jest sporządzenie indywidualnego systemu pracy. Pierwszy krok to wypisanie wszystkich spraw, aby następnie je przeanalizować i uporządkować zgodnie z priorytetami.

- Osobiście jestem zwolennikiem metody GTD. Jest to spójny system i najlepiej jeśli wdraża go się w całości, bo tylko wtedy dobrze funkcjonuje. Sam zapisuję wszystkie pomysły i zadania. Istotne, żeby zapomnieć o nich do momentu, kiedy będą wymagały działania. Dzięki temu mogę skupić się na ważnych i aktualnych sprawach. Przynajmniej raz w tygodniu przeglądam i analizuję zapisaną listę, porządkując tym samym zgromadzone informacje - mówi Maciej Sasin.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)


 • Jeżeli praca
  Pasją bywa,
  To czas, wtedy,
  Wolniej upływa.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.