Czas na starszych pracowników. Firmy muszą zacząć zarządzać wiekiem

• Zmniejszająca się liczba osób w wieku produkcyjnym sprawi, że tzw. zarządzanie wiekiem zyska na znaczeniu.
• Szwajcarscy naukowcy uznali m.in., że w starszych pracowników warto inwestować tak samo jak w młodszych.
• W polskich firmach widać już potrzebę zarządzania wiekiem, bo zdarza się, iż pracodawcy napotykają na problem braku personelu.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czas na starszych pracowników. Firmy muszą zacząć zarządzać wiekiem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 sty 2016 16:57


Eksperci uczestniczący w Opolu w konferencji pt. „Zarządzanie wiekiem - zagrożenia czy szanse” uznali, że starzenie się społeczeństwa i np. zmniejszająca się liczba osób w wieku produkcyjnym sprawią, że tzw. zarządzanie wiekiem zyska na znaczeniu.

Konferencja odbyła się we wtorek w opolskim urzędzie marszałkowskim. Zorganizowała ją Fundacja Rozwoju Regionów. Uczestniczący w niej dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Opolu Jacek Suski powiedział w rozmowie z PAP, że pracodawcy w Polsce wciąż nie bardzo chcą zatrudniać osoby starsze, np. w wieku powyżej 50 lat. „Są raczej zwolennikami pracowników młodych. Starszych nie chcą, bo np. obawiają się, że taka osoba będzie chciała mieć wyższe wynagrodzenie albo np., że będzie nieco wolniejsza w obsłudze komputerów” – mówił.

Dodał jednak, że "lada moment" firmy będą musiały dostosować się do rynku i czerpać z wzorców wypracowywanych już w innych krajach, np. Szwajcarii, gdzie zarządza się wiekiem i umiejętnie korzysta z zasobów pracy, także w postaci osób starszych. "Wymusi to demografia i mniejsze zasoby potencjalnych pracowników" - uznał Suski.

O wzorcach szwajcarskich opowiadał Krzysztof Duraj z Obserwatorium Rynku Pracy opolskiego WUP, który zapoznawał się z nimi podczas podróży studyjnej. Mówił, że w ramach projektu, w którym w Szwajcarii uczestniczyli m.in. psychologowie czy socjolodzy, opracowano pakiet rozwiązań dla kilkudziesięciu firm dot. zarządzania kadrą i wiekiem. M.in. przeprowadzono szczegółowe badania dotyczące starszych pracowników – tego np. jak zmieniają się ich istotne cechy i jak są one uzależnione od wieku.

Szwajcarscy naukowcy uznali m.in., że w starszych pracowników warto inwestować tak samo jak w młodszych, bo średni staż pracy w firmach się nie różni w zależności od wieku. A skoro młodsi i starsi średnio związani są z firmą tak samo długo (wyliczono, że średnio 7 lat), to warto rozwijać także umiejętności tych starszych.

Projekt zrealizowany w Szwajcarii wykazał też, że osoby starsze mają różne korzystne cechy, których brak młodym – poza doświadczeniem np. są bardziej rozważne przy podejmowaniu decyzji, mają wyższe zdolności kontroli czy zdolności doradcze. „Na podstawie tych wyników wypracowano szczegółowe rozwiązania dla poszczególnych firm. Np. w dużej firmie telekomunikacyjnej ustalono, że starsi klienci lepiej dogadują się ze starszymi wiekiem konsultantami i sprofilowano obsługę” – mówił pracownik opolskiego WUP.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.