Coworking zastąpi pracę w domu? Wypożyczanie miejsc pracy coraz popularniejsze

Według prognoz ekspertów, do 2020 r. ponad połowa pracowników będzie pracowała jako freelancerzy czy start-upowcy. Odpowiedzią na zmianę stylu pracy jest coworking.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coworking zastąpi pracę w domu? Wypożyczanie miejsc pracy coraz popularniejsze

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

21 gru 2015 14:47


Do 2020 r. ponad połowa osób zatrudnionych na etat w Stanach Zjednoczonych i Europie będzie pracowała jako freelancerzy czy start-upowi przedsiębiorcy. W ciągu kolejnych trzech lat na całym świecie w ten sposób będzie funkcjonować niemal 2 mln 400 tys. pracowników. Dla porównania, w ubiegłym roku było ich zaledwie 295 tysięcy. Odpowiedzią na zmianę stylu pracy i formy zatrudnienia jest dynamicznie rozwijający się rynek biur coworkingowych.

- Nie chodzi przy tym jednak o to, aby pracować w przypadkowym miejscu z przypadkowymi ludźmi. Ważny jest funkcjonalny design i przestrzeń pobudzająca kreatywność i networking. W Polsce tego typu biur mamy dziś około 150, a ich liczba będzie wzrastać, wraz z rosnącą rokrocznie liczbą osób zatrudnionych na własny rachunek – informuje Cushman&Wakefield.

Coworking popularny wśród freelancerów

Coworking jest jednym trendów modelujących współczesne podejście do pracy biurowej. Przestrzenie, w których można wynająć biurko na godziny zdobyły dużą popularność wśród przedstawicieli wolnych zawodów, jako ciekawa alternatywa dla tzw. home office, a także miejsce, gdzie można spotkać się z ludźmi, nawiązać nowe relacje i zdobyć ciekawe doświadczenia.

Jak wynika z danych Cushman&Wakefield, w 2014 r. każdego dnia na świecie otwierały się trzy nowe biura działające na zasadzie coworkingu. Łącznie, na wszystkich kontynentach w 2009 r. funkcjonowało jedynie 310 biur coworkingowych. Dziś mamy ich około 7,8 tys. W Polsce rynek coworkingowy najszybciej rozwija się w Warszawie (43 biura), ale nadal w opinii ekspertów ma duży potencjał wzrostu.

Dla porównania – w Berlinie znajdziemy 74 takie biura, a w Londynie – aż 816. Stolica Wielkiej Brytanii jest europejskim liderem pod tym względem. Liczba przestrzeni coworkingowych wzrosła tam w ciągu ostatnich pięciu lat o 10 proc. W Szanghaju natomiast, gdzie rynek miejsc pracy do wynajęcia rozwija się w największym tempie (13 proc. wzrostu w ciągu ostatnich pięciu lat), jedno z biur – SOHO3Q – ma zamiar do końca tego roku zwiększyć liczbę biurek z 1,5 tys. do ponad 10 tys. Na całym świecie do 2018 r. będzie 50 tys. takich wypożyczalni miejsc pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

biur.co 2015-12-22 10:33:48

Mam ambiwalentne odczucia po tym artykule. Z jednej strony świetnie, że idea coworkingu budzi szersze zainteresowanie i jest postrzegana jako alternatywna forma pracy, że coworking omawiany jest przy okazji analizy rynku nieruchomości i rynku pracy. Niewątpliwie świadczy to o wzrastającym znaczeniu coworkingu. Z drugiej strony w artykule pełno jest frazesów ale i niestety bałaganu informacyjnego. Jak bowiem czytać w jednym zdaniu, że "W Polsce rynek coworkingowy najszybciej rozwija się w Warszawie (43 biura)" a parę akapitów dalej że "najwięcej biur coworkingowych w Polsce powstaje w województwie mazowieckim (34 biura)" Powstaje tez pewien niedosyt, że nie pojawiają się w artykule konkretne odniesienia do polskich biur coworkingowych - a niektóre z nich działają na naszym rynku od 2009 roku, czy wywiady z ich założycielami a nawet użytkownikami. Zamiast tego dostajemy info o przedsięwzięciach firmowanych tylko przez globalne korporacje.